5 tipov ako zvládnuť skúškové efektívne

V nasledujúcom období nás, vysokoškolákov, čaká veľa kníh. Tento článok bude preto čo najstručnejší. Ak v ňom hľadáš tipy, ako sa naučiť čo najrýchlejšie, si na nesprávnom mieste. Tu sa dozvieš, ako vyzerá efektívna príprava na učenie, z ktorého ti po skúškovom nevypadne všetko z hlavy.

Po prvé. Na prípravu si vyhraď dostatočný čas. Ak chceš dostať kľúčové informácie do dlhodobej pamäte, musíš si ich niekoľkokrát zopakovať v rôznych časových intervaloch. Ak máš skúšku o mesiac, uč sa teraz, potom o týždeň a nakoniec až tesne pred skúškou. Zakaždým si zopakuj to, čo si sa už naučil a pridaj nové. Ak máš skúšku o týždeň, uč sa dnes a zajtra alebo dnes a pozajtra. Keď si chceš opakovať aj tretíkrát, uč sa ešte deň pred skúškou. A ak máš skúšku na druhý deň, tak ti je jasné, že nech si by si učenie rozložil akokoľvek, efektívne to nebude, lebo po skúške všetko zabudneš. Veď, komu by sa chcelo opakovať si učivo po tom, ako to má konečne za sebou?!

Po druhé. Staraj sa o svoje zdravie. Počas spánku náš mozog pracuje. Triedi informácie a spája ich dokopy. Inak povedané, počas noci zabúdame informácie, ktoré mozog vyhodnotí ako nepodstatné a naopak, vytvárajú sa spojenia medzi novými a starými informáciami. Najlepšie je, keď spíme od jedenástej do siedmej ráno. Spánok má totiž niekoľko fáz a v tomto časovom rozpätí sa niekoľkokrát vystriedajú všetky. Každá z nich má inú funkciu. Ak budeš unavený, nič si nezapamätáš, takže nemá zmysel ponocovať. Nezabudni ani na pohyb, na pitný režim a na pravidelný príjem jedla. Sladkosti a cola ti nenahradia to, čo tvoje telo potrebuje. 

Po tretie. Urob si vlastné poznámky. More kníh. Celé more povinnej literatúry. Buďme úprimní, nie je možné ich všetky prečítať a ešte z nich aj urobiť poznámky. Preto si buď tipni, ktoré sú najdôležitejšie alebo si ich všetky iba prelistuj v knižnici počas jedného poobedia a domov si zober len kľúčové. Keď už máš všetok materiál, z ktorého budeš čerpať, prebehni si každú knihu a potom sa vráť k odstavcom, ktoré sa ti zdali nevyhnutné na prečítanie. Prečítaj ich. Až potom, keď budeš mať všetko podstatné prečítané, si začni robiť poznámky. Používaj farby, kresli si obrázky, grafy. Vytváraj si mnemotechnické, čiže pamäťové, pomôcky (šetri se osle – 6387 – polomer Zeme).

Po štvrté. Vytvor si myšlienkovú mapu. Mám fotogenickú pamäť. V prvom semestri sme mali sociológiu. Mala som asi 100 strán poznámok a jeden deň na učenie. Efektívne to nebolo, ale zabralo to. Celý deň som kreslila obrovskú myšlienkovú mapu. Dávala som tam len kľúčové informácie v bodoch. Na druhý deň som napísala test za dvadsať minút na A. Bola som ako chodiaca encyklopédia, ktorá za chvíľu exploduje. Tento semester sa chcem znova učiť pomocou myšlienkových máp, len s väčším časovým odstupom, aby som si naučené dlhšie pamätala. Ak nemáš fotogenickú pamäť, nevadí. Použi inú pomôcku. Nahovor si svoje poznámky do mobilu a počúvaj ich. 

Po piate. Zahraj sa na profesora. Vždy, keď sa potrebujem niečo naučiť, moja izba sa premieňa na prednáškovú sieň a moja fantázia vyprodukuje fiktívnych študentov, ktorým prednášam. Bez papiera, bez pomôcok. Z pamäti. Ak máš pocit, že to už vieš, vyskúšaj si to povedať. Pravdepodobne zistíš, že nevieš ani to, čo si si myslel, že vieš. 

Ešte jedna pripomienka k poznámkam. Ak máš k dispozícii skriptá alebo poznámky od spolužiaka, ktoré kolujú po celej triede, aj tak si vytvor vlastné. Aj keď nemáš fotogenickú pamäť. Ak sa naučíš to, čo niekto iný spracoval, nepoužiješ pritom myslenie. Dobre, možno tomu rozumieš, ale aj tak to neprejde cez tvoj mozog. Keď si robíš poznámky, neopisuj celé pasáže z kníh a z prezentácií vyučujúcich. Majú to byť tvoje poznámky, ktoré prešli cez tvoju hlavu. Tak si to lepšie zapamätáš. 

Niekomu sa učí najlepšie doma v izbe. Niekto potrebuje striedať miestnosti, iný polohy. Ďalší zase potrebuje vybehnúť von. Učí sa striedavo doma, v kaviarni, v knižnici a v škole na chodbe. Ja nemôžem počúvať pri učení hudbu, príliš by ma to rozptyľovalo. Mojej spolužiačke pomáha klasická hudba a počula som, že niekomu sa dobre učí pri modernej popovej hudbe. Jednému sa ľahšie sústredí skoro ráno, druhému to páli v noci. (Hm, nevie, o čo prichádza). Ty sám najlepšie vieš, ako sa ti dobre učí, takže k piatim tipom pridaj svoje a bude to „to pravé orechovo-efektívne“ ;). 

Tak. Verím, že ak aplikuješ týchto päť tipov do svojej prípravy, uložíš si kľúčové informácie do dlhodobej pamäte a zvládneš skúškové v pokoji. 

Kiežby, však? Je to len na Tebe!

Ak sa stresuješ, uvedom si, že väčšinu informácii si o rok nebudeš pamätať, takže tie omáčky si ani nedávaj do poznámok ;). A jediné, čo si zapamätáš naozaj na celý život, bude spôsob, akým si skúškové prežíval. Stres, strach, úzkosť, nervozita, panika alebo pohoda. Nedovoľ, aby s tebou toto obdobie točilo, ako sa jemu páči. Práve preto nezabudni ísť von a žiť tak, ako doteraz, len s trošku viac hodinami presedenými nad knihami.  

Ak máš problém s prokrastináciou, prečítaj si tento článok a ak chceš vedieť viac o efektívnom učení (nielen počas skúškového), tak si prebehni tieto obrázky

Použitá literatúra: 

CAREY, B.: Ako sa učíme. Brno:BizBooks, 2015;

Rate this post

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.