Je zdravý životný štýl moderný trend alebo potreba vychádzajúca z nášho nezdravého spôsobu života?

Zdravie je mojou druhou prioritou – hneď po vzťahoch. Bez neho sa rapídne zhoršuje kvalita žitia. Bez neho sa o seba nemôžeme dobre postarať, sme obmedzení. Zdravie si prajeme pri príležitosti rôznych sviatkov. Kto by nechcel byť zdravý?

Všetci dobre vieme, že zdravie môžeme vo veľkej miere ovplyvniť. V dnešnej dobe pribúdajú zdravotné problémy a rôzne ochorenia, ktoré si zapríčiňujeme nesprávnym životným štýlom. Túto časť zdravia máme vo svojich rukách. Prečo sa spamätávať až vtedy, keď „nám horí za pätami“?

Dobre. Chceme byť zdraví, chceme, chceme, ale ako povedal Exupéry, cieľ bez plánu je len želanie ;). Bez toho, aby sme si uvedomili, že skutočne chceme byť zdraví – nielen teraz, ale aj neskôr, robíme rozhodnutia, ktorú k udržaniu zdravia nevedú.

 

Čo je to vlastne zdravie? Existujú rôzne definície, avšak v tomto článku sa budem opierať o dve.

  1. Zdravie je stav úplnej fyzickej, psychickej a sociálnej pohody, nielen neprítomnosti choroby či slabosti – wellness
  2. Zdravie je stav dobrej fyzickej a psychickej kondície, schopnosť dobre plniť sociálne roly a úlohy, ktoré na človeka kladie spoločnosť – fitness

Zdravie by nám malo napomáhať pri plnení všetkých úloh, ktoré nám život prináša. Mali by sme mať dostatok energie. Mali by sme byť zdraví nielen po fyzickej a psychickej stránke, ale aj po sociálnej. Z toho môžeme logicky odvodiť, že k zdraviu napomáhajú aj dobré vzťahy. Človek je predsa tvor spoločenský, nedokáže žiť sám. Nehovorím o tom, že človek sa o seba nevie postarať, ale že potrebuje žiť medzi ľuďmi. Mať plnohodnotné vzťahy.

 

Mám pocit, že v poslednom čase sa stáva zdravý životný štýl akýmsi trendom. Všetci chodia behať, cvičiť, nakupujú bio potraviny a jedia rôzne výživové doplnky. Ja som sa začala zaujímať viac o svoje zdravie asi pol roka dozadu. Uvedomila som si, že už nechcem chodiť spávať po jednej v noci. Nechcem sa cítiť malátna. Chcem mať lepšiu kondičku. Chcem dávať svojmu telu potraviny, ktoré ho budú vyživovať a nie ničiť. Chcem sa cítiť dobre aj po psychickej stránke. Chcem prežívať naplno prítomné okamihy – či ich hodnotím pozitívne alebo negatívne. Chcem sa tešiť aj z tých najmenších vecí.

 

Zdravie sa stalo pre mňa potrebou. Je to možno trend, ale je to aj jedna z najzákladnejších potrieb. Neignorujme ju!

 

Žiť zdravý životný štýl nie je vôbec ľahké :/ … Nejde len o nedostatočné množstvo dobrých informácií (existuje obrovské množstvo rôznych zdrojov hovoriacich o tom, ako schudnúť, atď., ale – keď nechcem chudnúť, určite sa nebudem stravovať a cvičiť tak, ako radia). Ide aj o disciplínu. Obdivujem tých, ktorí si povedia a dodržia. Ja medzi nich jednoznačne nepatrím. Pochopila som, že si musím vytvoriť veľa správnych návykov a zbaviť sa tých nesprávnych. Návyky uľahčujú (alebo sťažujú náš život). Keď máte vytvorený návyk, nerozmýšľate, či si dáte kolu alebo nie. Jednoducho si ju nedáte :)!

 

Dala som príklad na nápoje, pretože to je návyk, ktorý už mám. Niekde som raz čítala, že na vytvorenie návyku potrebujeme niečo zopakovať 100 krát. Sladené bublinkové nápoje nepijem od 1.1. 2018 (mala som iba jeden pohár kofoly na výlete – nie som predsa škrupulant). Horšie je to so skorým vstávaním. Nepotrebujem vstávať skoro, ale chcem. Darí sa mi to zatiaľ iba mesiac a štvrť. Keď tento návyk nadobudnem, napíšem o tom článok :). V apríli som začala konečne behať po niekoľkých rokoch. So stravou je to najťažšie. Ak si nepripravím dopredu plán, čo budem jesť a nemám na to doma suroviny, siahnem po prvej veci, ktorú uvidím v chladničke.

 

 

Prečo to tu celé hovorím? Pretože každý z nás vie, v čom mám problém a vie aj to, ako ho odstrániť. Riešenie nikdy nie je jednoduché, aj keď je často zjavné. Napríklad, keď máte ťažký deň, je takmer nemožné nájsť niečo pozitívne a byť za to ešte aj vďačný. Môžem vám však dosvedčiť z vlastnej skúsenosti, že naučiť sa byť vďačný aj za to najmenšie je najkratšia cesta k optimizmu a k dobrej nálade!

 

„Na zdravie“ môžeme ísť z rôznych strán. Regenerácia organizmu (spánok, oddych), strava, pitný režim, pohyb, myslenie, vzťahy, zvládanie stresu, … Veľa tém. Každej z nich sa budem osobitne venovať v samostatných článkoch. Cieľom TOHTO článku je poukázať na dôležitosť zdravého životného štýlu, na to, že ho máme vo veľkej miere vo vlastných rukách a na to, aby ste začali spolu so mnou na ňom konečne systematicky pracovať :).

 

Veľa odvážnych rozhodnutí a príjemných chvíľ! 

Rate this post