Veriť v Boha znamená pre ňu mať vyšší zmysel života. Rozhovor s Eliškou Paštekovou o elpe, o viere a o radosti zo života.

Príspevky na Facebooku od Elišky Paštekovej vidím dosť často – som však za ne veľmi vďačná. Vždy ma vedia pozitívne naladiť, pozrieť sa na problémy v živote s nadhľadom a nájsť stratenú radosť. Asi pred rokom som zachytila, že začala predávať hrnčeky, na ktoré maľuje tvorivé obrázky a povzbudzujúce citáty. Nakoniec som neodolala a jeden si u nej objednala. Keď som založila tento blog, vedela som, že ona bude prvá, z ktorou urobím rozhovor. Bola by veľká škoda, minúť takúto príležitosť. Mňa jej odpovede na moje otázky veľmi povzbudili, verím, že sa tak stane aj Vám! 

 

Ahoj, Eliška, veľa čitateľov Ťa pravdepodobne nepozná, takže, kto si? 🙂 

Ahojte, volám sa Eliška Pašteková, mám 18 rokov a študujem na anglickom bilingválnom gymnáziu v Bratislave.

Ak by som mala opísať samú seba jedným slovom, bola by to určite kreativita. Veľmi rada tvorím, vyrábam, učím sa teraz aj šiť. Umenie má pre mňa veľký význam a náplň. Určite ste už niekde počuli: ,,Earth without art, would be just eh.” (moja poznámka: Zem (Earth) bez umenia by bola len eh.) Takto to vnímam aj ja 🙂

Keďže si samu seba dokázala popísať jedným slovom, určite dokážeš vymyslieť jedno aj na svoj pohľad na život ;). 

Určite by to bolo dobrodružstvo. Viem, že mám pred sebou, ale aj za sebou životnú cestu plnú radosti, lásky, avšak aj skúšok a ťažkostí. Treba nabrať odvahu, prijať Božiu milosť, vykročiť a žiť to.

Si veriaca, vieru máš od rodičov. Mala si niekedy pochybnosti?

Áno, vieru mám od rodičov, za čo som im nesmierne vďačná. Prijala som ju a snažím sa ju žiť, aj keď je to niekedy ťažké. Pochybnosti som určite mala a viem, že aj opäť prídu. Najmä v chvíľach skúšok, bolesti a nejasnosti. Snažím sa však vždy dúfať a bojovať ďalej. Nakoniec sa ukáže, že Boh pri mne vždy je a nikdy ma neopustil.

Čo znamená podľa Teba veriť v Boha a veriť Bohu?

Veriť v Boha znamená pre mňa mať vyšší zmysel života. Veriť, že je tu niekto viac, niekto, kto má moc meniť a napĺňať. Neostávať len pri svetských veciach, ale vedieť hľadieť za obzor. Keď mám svoj život naplnený Bohom, cítim obrovskú radosť, pokoj a lásku. Keď sa od Boha vzdialim, cítim samotu, často aj nepokoj a chaos. Boh chce naozaj premieňať naše srdcia, túži naplniť našu existenciu láskou, pretože On sám je láska.

Veriť Bohu znamená pre mňa veriť v túto lásku a nechať Jeho riadiť môj život.

Kto je teda pre Teba Boh?

Ako som už vyššie povedala, definíciou Boha je pre mňa láska. Alebo aj Tvorca. Ako milovníčka umenia rada označujem Boha ako Tvorcu a hľadím na Jeho nádherne diela.

Boh je pre mňa Otcom, najlepším Priateľom, niekým pre koho mám veľkú cenu, kto ma miluje a nikdy neopustí :).

Čo si myslíš, priťahuje Boh ľudí viac “hore” (duchovno) alebo “dole” (svet)?

Verím, že Boh nás priťahuje a povoláva vidieť za horizont, hľadieť na niečo vyššie ako je svet. Na vyššie hodnoty. Na druhej strane nás však aj povoláva a učí hľadieť na svet s túžbou pomôcť mu milovať, ale aj chrániť sa jeho nástrah. Vedieť aj tu slúžiť so zrakom upretým na Neho. 

Cez Facebook som si všimla, že si založila značku elpa. Objednala som si od Teba hrnček – mimochodom, práve z neho pijem mätový čaj :). Ako ty charakterizuješ elpu? Čo to je?

Značka elpa vznikla už takmer pred rokom, s víziou vyrábať handmade veci – od hrnčekov po ušité veci. Momentálne sa však venujem najmä výrobe hrnčekov, maľujem na ne.

Prečo si sa rozhodla začať s touto aktivitou?

Túžila som svoj talent a vášeň pre vyrábanie rozvíjať, obohacovať tým ľudí a aj si pomocou toho privyrobiť.

Odkiaľ ten názov? Má nejaký hlbší zmysel?

Ach, bohužiaľ nie :D. Názov značky je odvodený len od iniciálok môjho mena – Eliška Pašteková.

Vidíš, to mi doteraz nenapadlo :D. Koľko Ti trvá výroba jedného hrnčeka? 

Veľmi záleží od toho, aký hrnček práve vyrábam. Ak vyrábam hrnček podľa mojich predstáv, mám to hotové za takú štvrť hodinku. Najčastejšie však vyrábam hrnčeky na želanie, a keďže sa snažím čo najpresnejšie vykresliť nápady a myšlienky zákazníkov, výroba jedného hrnčeka vie zabrať aj vyše pol hodiny. Potom však nasleduje 6 hodinový proces schnutia a vypaľovania. Čiže vyrobiť hrnček zaberie celkom dosť, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá.

Kde hľadáš inšpiráciu?

Mnoho nápadov a inšpirácie nachádzam na Pintereste. Dokáže vo mne vždy vyvolať prúdy kreativity a nápadov. Jednotlivé produkty sa však snažím vždy vytvoriť originálne, aby som nikoho úplne nekopírovala.

Plánuješ v budúcnosti ďalšie druhy výrobkov?

Áno, určite. Keď sa naučím slušne šiť, určite pridám niečo z tejto sféry. A taktiež rozšírim ponuku keramiky – misky, tanieriky, čajníky. Uvidíme :).

Na misky sa veľmi teším – už v nej vidím svoju obľúbenú ovsenú kašu :D. A teraz opäť trošku z iného súdka. Aké je Tvoje najobľúbenejšie miesto?

Asi nemám žiadne konkrétne. Som rada doma, v meste na lavičkách, v prírode alebo v aute na ceste za dobrodružstvom.

Aký je Tvoj najobľúbenejší citát z Písma?

,,Hľadaj radosť v Pánovi a dá ti, za čím túži tvoje srdce.” Žalm 37,4. Myslím, že je v tom povedané všetko. Mám mnoho obľúbených citátov, a veľa z nich je práve z mojich milovaných Žalmov.

Aká je Tvoja najobľúbenejšia kniha?

Mám veľmi rada kresťanskú spisovateľku Julie Klassen. Všetky historické romány od nej mi prirástli k srdcu. A aby som nezabudla, mám veľmi rada Malého Princa.

Čo Ťa dokáže najviac potešiť?

Keď spravím šťastným niekoho iného. To je najväčšia radosť. Ale milujem aj kvety a milé slová 🙂

Chceš nám niečo odkázať alebo povedať? Tvoje PS pre nás. 

Buďme šťastní. Snažme sa hľadieť na maličkosti každého dňa. Ale predovšetkým, hľadajme Boha a milujme. Pretože Láska dokáže premeniť svet.

Eliška, ďakujem za odpovede priamo zo srdca 🙂 – je vidno, že to, čo hovoríš, aj žiješ!

Aj ja ďakujem Vám za trpezlivosť pri čítaní, dúfam, že som Vás aspoň trošku inšpirovala! 🙂

A vy ostatní ;), neváhajte, a šup-šup objednávajte šálku priamo tu: https://www.facebook.com/elpahandmade/. Môžem odporučiť! 
Veď, svojimi talentami si máme navzájom slúžiť a kvalitnú prácu dobre ohodnotiť 😉 
5/5 - (7 votes)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.