Úspech (novoročných) predsavzatí závisí od správne stanovených cieľov a od disciplíny

Najviac sa učíme z neúspechov, nie z úspechov. Ocitnúť sa opäť „na zemi“ nikdy nie je príjemné v danej chvíli, ale po čase sa môžeme z toho poučiť. A minulý rok som padala veľa. Na začiatku roka som si s veľkým nadšením stanovala 45 cieľov! Viem, šialené. V motivačnom diári, ktorý som si kúpila, bolo miesto na 101, ale viac som už nedokázala vymyslieť. Vytvorila som si krásnu nástenku vízií. Prvé týždne ma pohľad na ňu tešil a išlo to aj ako-tak s niektorými predsavzatiami. Po pár mesiacoch som však začala pociťovať vinu vždy, keď sa mi na nej zastavil pohľad. Toľko skvelých cieľov a deň za dňom to s nimi šlo stále viac dolu vodou. Mala som pocit, že nič poriadneho nerobím a pritom som bola unavená a, hlavne, znechutená sama zo seba. Prešiel rok a síce sa mi podarili dve veľké veci (blog a Erazmus v Prahe), nič z ostatných cieľov neuzrelo svetlo sveta nadlho :/ …

Našiel si sa aj ty v mojom príbehu? Možno si si stanovil len jedno predsavzatie, ale aj tak si ho nesplnil. Každý rok to isté, znova a znova. Sebarozvoj je o rozvoji, logické, nie? Bez cieľov to nepôjde.

Viem, že to nerád počúvaš, ale …

… bez disciplíny to nejde.

Choď do toho s rozhodnutím, že to dokončíš, aj keby sa čokoľvek dialo. Predtým, ako sa zaviažeš, že niečo urobíš, si to teda poriadne premysli! Buď na seba prísny. Vieš, o aký úžasný pocit prichádzaš, keď si si nesplnil ani jeden sľub? Ak potrebuješ trošku motivácie, vypočuj si epizódu „56 The Lie: I´ll start tomorrow“ z podcastu RISE od Rachel Hollis (v angličtine, zadarmo, napríklad, cez aplikáciu Podcast Addict).

Radšej menej a naplno

Začni s najmenšími predsavzatiami a postupne, ako si budeš môcť viac dôverovať, pridávaj náročnejšie.

Daj si jeden alebo iba pár cieľov. Ak sa človek pustí do jednej veci úplne naplno, dá do nej všetku svoju energiu, pohne ju výraznejšie, ako mnoho malých naraz.

Nájdi si čas, pusti si muzičku :P, snívaj a plánuj svoje ciele.

Dávaj si SMART (múdre) ciele

S – Specific (konkrétny)Chcem schudnúť a budem cvičiť 3x do týždňa, je veľký rozdiel.

M – Measurable (merateľný) – Daj si taký cieľ, ktorý sa dá merať, aby … (T- Traceable) si si ho mohol priebežne overovať. Na základe čoho zistíš, že si už v cieli?

  • sú rôzne tipy cieľov. Také, ktoré sú časovo ohraničené a také, ktoré nie sú. Do tej druhej kategórie patria všetky charakterové vlastnosti, zručnosti práce s ľuďmi, … V týchto veciach nikdy nemôžeme dosiahnuť vrchol. Je to celoživotná práca. Dá sa merať iba konkrétnymi prejavmi. Napríklad, chcem byť dobrou sestrou. Čo to konkrétne znamená (specific)? A každý večer sa môžem spýtať samej seba, čo takého som dnes urobila, čo zo mňa urobilo dobrú sestru.

A – Achievable (dosiahnuteľný) – Nebuďme úplní idealisti. Je super snívať a hlavne, vo veľkom a odvážne! Máme však snívať o veciach, ktoré sú možné, sú dosiahnuteľné … one day ;). Keď si dávaš cieľ, musíš sa pustiť toho „one day“ a definovať si ho tak, aby bol dosiahnuteľný. Postupuješ po malých krôčikoch.

R – Realistic (realistický) – Máš na to? Je možné, že to vieš splniť? Dream big. Niektoré ciele sa nám môžu zdať nemožné. Šialené. Sú to výzvy. Chceš prijať takú výzvu? Si. Toho. Schopný?! Ak je tvoja odpoveď ÁNO, idem do toho naplno, tak choď. A ak padneš, nevadí, poučíš sa. Môžeme si zobrať inšpiráciu od Edisona, ktorý skúšal vytvoriť žiarovku vyše 9000x dovtedy, kým sa mu konečne podarila! What? 9000x prehra?! Ale, zvládol to! Bolo to na začiatku realistické? Hm, no, minimálne on tomu veril až do konca …

T – Traceable (overiteľný) – Je to k tomu treba niečo dodať?

Trochu desivý obrázok… Ale, dostal ma. Ak si ide za svojím snom on (a mnoho ďalších ľudí, ktorí to majú miliónkrát ťažšie ako ja), maká každý deň, ako môžem ja nečinne sedieť a hovoriť si, že mám strach??

Čo ťa poháňa? Čím napĺňaš svoju „nádrž“, aby si sa hýbal?

Rob len to, čo ty chceš. Očakáva to od teba niekto iný? Už nie sme deti, nikto nás nemôže prinútiť niečo urobiť. Pokiaľ ty sám nechceš zmenu, nič sa nezmení. Naozaj to chceš?

Prečo to chceš? Aký je tvoj dôvod? Odporúčam ti, pusti sa len do vecí, ktoré sú dôležité. Ak máš pocit, že musíš vedieť, zvládnuť, ovládať a mať všetko možné, čo ťa zaujíma, priťahuje, čo sa ti „zdá“ potrebné, nie je to pravda! Zastav sa! Nie si chodiaca Wikipédia! Vieš, koľko vecí zaujíma mňa? Niekedy mám pocit viny, že neviem to alebo tamto. Potom si spomeniem, že to neviem preto, lebo som dala/dávam prednosť iným, pre mňa, dôležitejším veciam. A je to v poriadku.

V tomto článku platí dvojnásobne viac pravidlo tohto blogu. Prečítanie článku nestačí. Rovnako, ako sa na stole po prečítaní lákavého receptu neobjaví teplé rozvoniavajúce jedlo. A bodka.

5/5 - (1 vote)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

2 komentáre “Úspech (novoročných) predsavzatí závisí od správne stanovených cieľov a od disciplíny”