5 TOP tipov, ako sa zbaviť prokrastinácie

Prokrastinácia

 

Prokrastinácia alebo odkladanie povinností na neskôr je jeden z najväčších „zabijakov“ času. Všetci by sme sa radi dozvedeli prevratné tipy, ako sa zbaviť nejakej povinnosti bez práce. No vieme, že takto to nefunguje. Teda, aspoň ja o tom neviem – kľudne ma o tom informujte v komentoch ;). V tomto článku mám pre vás TOP 5 tipov, ktoré mne osobne pomáhajú robiť veci vtedy, kedy si ich naplánujem.

 

Pravdepodobne si tento článok začal čítať preto, lebo aj ty už nejakú dobu niečo odkladáš. Dobre poznáš pocity stresu, ktorého by sa dalo zbaviť tým, že tú záležitosť jednoducho vybavíš. Niekedy je však iný problém. Veci sa nakopia, nevieme, čím skôr začať a radšej to všetko pred sebou tlačíme … a, ja neviem. Čakáme na zázrak?

 

Úlohy na nás (väčšinou) počkajú a teda:

  1. „Just do it“. Jednoducho to urob! Keď sa nad tým tak zamyslím, má to niečo do seba. Niekedy príliš veľa premýšľame a pritom stačí len začať. Potom sa už rozbehneme a práca nám ide od ruky. Určite poznáš ten skvelý pocit, keď to máš konečne za sebou.
  2. Všimla som si, že je dobré vedieť dôvod odkladania a vyriešiť najprv ten. Ako som už v úvode spomenula, niekedy odkladáme preto, že nám všetko prerastá cez hlavu. Vtedy je načase lepšie si veci naplánovať. Potrebuješ vedieť, koľko času ti daná úloha zaberie. Vždy si pridaj rezervu, pretože málokedy ide všetko podľa predstáv. A nakoniec, nerob viac vecí naraz. Keby som si povedala, že tento týždeň sa musím naučiť na dve skúšky, prečítať dve knihy, napísať recenziu, referát a dokončiť ešte niekoľko ďalších úloh, bola by som v strese a odkladala by som to nesklôr. Takto presne viem, na čo sa chcem sústrediť v jeden deň. Myslím len na úlohu, ktorú práve robím a nič iné ma nezaťažuje. Viem, že to mám naplánované dobre a všetko s prehľadom stihnem.
  3. Ďalší dôvod môže byť v tom, že nevieme, ako máme úlohu spraviť. Ja si takúto úlohu rozdelím na viac malých úloh. Keď začnem a zistím o probléme viac, ľahšie ju dokončím. Už pre mňa nie je „strašiakom“ :).
  4. Niekedy sa mi však jednoducho nechce. Napríklad, keď musím prečítať nejakú nudnú knihu do školy. Voľakedy mi takéto úlohy trvali strašne dlho. Potom som sa nútila do ich plnenia. Bola som z toho ešte viac znechutená a ešte viac sa mi nechcelo. Teraz je to inak. Po prvé, odhadnem, koľko mi to bude trvať na základe mojich skúseností. Po druhé, zaradím si to do svojho plánu podľa toho, dokedy ju musím urobiť. Napríklad, keď viem, že prečítanie knihy mi trvá asi dva dni, zaradím si plnenie tejto úlohy do týždňa pred termínom ukončenia (kvôli rezerve). Po tretie, odmietam takej úlohe venovať viac času, čiže, keď príde daný týždeň, zoženiem si knihu a prečítam ju „na jeden šup“. Nemám to prečo odkladať. Viac to už posunúť nemôžem, lebo je to posledná možná šanca. A mám k tomu všetky potrebné pomôcky.
  5. Keď ani to nefunguje (lenivosť nadovšetko), tak sa buď snažím nejako motivovať (keď dokončím túto úlohu, môžem začať robiť to, na čo sa teším). Alebo použijem najkrajnejší spôsob – poviem si, že budem na tom robiť iba desať minút. A myslím to vážne. Desať minút a prestávka (úplne iná činnosť). Problém s týmto spôsobom je ten, že si to len zbytočne naťahujeme, keď nás to ani po desiatich minútach nepohltí. Vieme, že sa k tomu aj tak musíme vrátiť a to nás ešte viac stresuje. Niekedy to však zafunguje… Treba vyskúšať.

 

Táto téma sa rieši veľmi často. Pravdepodobne z dôvodu, že každý z nás s ňou bojuje a hľadá riešenia, ako ju prekonať. Inšpirovala som sa rôznymi článkami a videami, no, v konečnom dôsledku som čerpala z mojich skúseností. Tipy, na ktoré som prišla, na mňa väčšinou fungujú. Ide tu hlavne o o, aby sme sa zbavili stresu a problémov, ktoré prokrastinácia prináša.

 

Podľa mňa, na každého platí niečo iné. Napríklad, o metóde „desiatich minút“, som sa dozvedela v jednom motivačnom článku, teraz už neviem, kde presne. Ide však o to, že ten človek to veľmi ospevoval. Na mňa to taký účinok nemalo. Preto si myslím, že jediné, čo ti môže pomôcť je, že spoznáš v tejto oblasti sám seba a vytvoríš si vlastnú stratégiu.  Tak, ako ja, sa môžeš inšpirovať a vyskúšať. Ty sám však musíš zistiť, čo ti najviac vyhovuje.

 

Napíšte mi, ako sa vy zbavujete prokrastinácie. Teším sa na všetky Vaše tipy a pripomienky. Vo chvíľkach maximálnej lenivosti sa budem inšpirovať ;).

 

A teraz, šup-šup, do práce, nech ju neodkladáme! 

5/5 - (1 vote)