Téma mesiaca: Za hranicami

Tento mesiac potrebujem upraviť svoje hranice a život v rámci nich aj za nimi. Vysvetlím.

V rámci hraníc vo vzťahoch

Včera na psychológii rodiny sme sa rozprávali o hraniciach vo vzťahoch, pričom pod vzťahom myslím nielen ten ľúbostný, ale akýkoľvek. A uvedomila som si, že niečo, čo som považovala za vec mimo mojej moci, mám právo zmeniť. Mám právo sa držať svojich hraníc a ak ich bude nejaký človek prekračovať, dať mu jasne najavo, že si to neželám. Potrebujem sa naučiť chrániť si ich a byť si istá, že iba ja určujem, koho pokiaľ pustím.

V mojej rodine mi umožnili vytvoriť si zdravé hranice, za čo som mojim rodičom nesmierne vďačná. Len istý človek tieto hranice začal prekračovať a včera som nanovo pochopila, že to môže skončiť. Okamžite. Je jedno, čo je ten človek zač, čo si dovoľoval v minulosti, ja sama ovplyvňujem, ako sa bude správať voči mne. Každý má na to právo. A máme právo vyhľadať pomoc a podporu, keď na niekoho nevládzeme sami.

Za hranicami komfortnej zóny

Dnes som si zasa uvedomila, že sú aj hranice, ktoré v záujme svojho rastu musím dobrovoľne prekračovať. Teraz nehovorím o hraniciach vo vzťahoch. Ak chcem rásť, musím ŽIŤ za nimi. Musím robiť veci, ktoré sú mi nepríjemné, musím prekonávať strach a možno aj akýsi pud sebazáchovy, ktorý volá, že chce ísť z nejakej situácie von. Samozrejme, že nehovorím o žiadnej skutočne život ohrozujúcej činnosti, len..

.. pokiaľ sa nenaučím akceptovať môj odchod z bezpečného miestečka, budem žiť v neprestajnom strachu od večera do rána a od rána do večera.

Ja nie som „chill“ povaha. Život beriem väčšinou veľmi vážne. Niekedy sa až priveľmi sústredím na konkrétnu situáciu bez toho, aby som sa na ňu pozrela z väčšej perspektívy. Už teraz viem, že ak sa na túto situáciu pozerám z perspektívy piatich rokov dopredu, zdá sa mi úplne malicherná. Na čo sa celé mesiace zobúdzať s tým, že nechcem vstať a zaspávať s tým, že nechcem, aby prišiel zajtrajší deň? V pohode všetko ďalej vydržím, ale musím sa naučiť s tým žiť.

Ak utečiem a pokúsim sa vrátiť späť na svoje teplé miestečko, neporastiem. A ja chcem rásť. Chcem byť lepším človekom.

Je to ťažké. But I´ll try to do my best. Nebude to najdokonalejšie na svete, ako si to predstavujem, ale bude to to najlepšie, čo bolo v mojich silách.

Wish you the same. 🙂