Sebareflexia nehryzie – jej nedostatok však áno

Ľudí, ktorým chýba sebareflexia, nemáme veľmi v láske a väčšinou sa im vyhýbame. Napriek tomu sa občas aj my zabudneme kontrolovať a povieme alebo urobíme niečo, čo neskôr ľutujeme. Horšie je, keď sa nežiadúce správanie objavuje pravidelne a my nevieme, kde sa vlastne stala chyba. A najhoršie je to vtedy, keď len vyvíjame aktivitu a vôbec si nepoložíme otázku, kam sa vlastne chceme dostať

Osobné GPS

Sebareflexia je ako GPS nášho života. Neustále prepočítava. Hľadá najlepšiu cestu k cieľu. Iba keď vieme cieľ a poznáme cestu, môžeme si naplno vychutnať prítomný okamih. Už nemusíme „študovať mapu za pochodu“. Stačí sa iba občas zastaviť a poobzerať sa okolo seba. Je toto, čo vidím okolo seba také, ako na mojej „mape“?

Cez dlhodobejšiu reflexiu vlastného myslenia, slov a správania spoznávame lepšie samých seba. Vytvárame si čas na ujasnenie si našich hodnôt a ich následné porovnanie s každodennou realitou. To je to naše GPS. Sebareflexia nám umožňuje byť sám sebe psychológom. Ak si pravidelne nájdeme pár minút, najlepšie denne, na túto metódu, na základe lepšieho poznania vzorcov a príčin svojho správania rastieme a kráčame správnym smerom.

Najprv si svoj život načrtnem, až potom maľujem

Začať hneď maľovať by pre neskúseného maliara mohlo znamenať veľa opráv. Je lepšie si najprv ujasniť, čo chcem dosiahnuť a až potom sa pustiť do práce. Každý deň sa však veľa krát zabudneme a stratíme sa v nepodstatných detailoch alebo sa vyberieme úplne opačným smerom. Sebareflexia nám umožňuje sa odosobniť od maličkostí a vidieť celý obraz. Čo som dosiahla tým, že som sa „nabiflila“ na skúšku? Áčko. A je to „áčko“ mojím cieľom? Nie! Mojím cieľom je rozumieť danej látke a vedieť ju využiť v praxi. Takže, úplne som sa minula cieľa :/ a najlepšie bude, ak sa to hneď doučím. 

Sebareflexia nie je o filozofovaní, ale o „prepočítavaní“

Vedieť o tom, že som nedosiahla svoj cieľ pri učení sa na skúšku, nie je postačujúce. Treba sa čo najskôr spamätať a ak je to potrebné, chybu opraviť. Chyby sú ako snehová guľa. Jedna drobná chybička sa nezdá podstatná a jeden deň pokračovania v zlých návykoch tiež. Avšak čím rýchlejšie sa vyberieš správnym smerom, tým menšia bude „snehová guľa“ tvojich chýb. Darmo si budeš neskôr vyčítať, že si premárnil roky svojho života, keď sa teraz nezastavíš a rútiš sa, ani nevieš, kam.

Tu som už bol, viem, čo bude nasledovať

Sebareflexia má skvelú vlastnosť. Na základe analyzovania svojho myslenia, svojich slov a správania sme schopní odpozorovať určité vzorce odpovede na podnety. Ak, napríklad, viem, že sa po príchode domov nahnevám, keď nájdem všade neporiadok a som potom som potom nervózna na každého, kto sa mi dostane do cesty, pripravím si dopredu scenár, podľa ktorého budem potom reagovať. Mojou hodnotou je mať dobré vzťahy, takže budem riešiť túto situáciu s pokojom. Oddelím neporiadok od ľudí a budem sa sťažovať na neho a nie na to, akí sú všetci nemožní, leniví, každý sa stará len o seba. Radšej zistím, prečo to upratať nemohli a spoločne môžeme nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým. Takto to funguje so všetkým.

Počúvaj svoje srdce

Sebareflexia je pre kresťanov klasické spytovanie svedomia. Keď sa obzriem dozadu, viem, že to nie je ľahká záležitosť. Vedieť sa odosobniť od samého seba a vnímať aj potreby druhých, prestať byť príliš hrdý a vedieť si priznať vlastnú chybu, je veľmi ťažké. Nejde totiž len o vymenovanie svojich hriechov, ale najmä o pochopenie ich príčin. Môj Boh sa nepozerá iba na skutky, ale hlavne na úmysly. Či už si veriaci alebo nie, dopraj si takýto luxus – vždy počúvaj svoje srdce. Nepodceňuj sa, ale ani nepreceňuj. Tvoje úmysly ti prezradia, kto v skutočnosti si. Koľko krát robíme niečo len preto, aby sme dostali pochvalu od druhých? A koľko krát sme „vybuchli“ pre hlbšiu príčinu, ako si v skutočnosti v danej situácii myslíme?

Ak máme záhradu plnú buriny, nestačí ju len pokosiť, pretože nám o týždeň znova narastie. Treba ju pracne vytrhať aj s koreňmi! A keď už máme odstránenú burinu, záhradka je bez kvetov ako bez života. Neodstraňujme teda len svoje hriechy, ale vysaďme celé záhony voňavých kvetov. Predovšetkým majte vytrvalú lásku jedni k druhým, lebo láska zakrýva množstvo hriechov (Pt 1; 4,8). Lebo, burina bude rásť vždy. To je naša prirodzenosť. Neznamená to však, že si ju máme nechať prerásť cez hlavu. 

Ako uviesť sebareflexiu do svojho života?

Séria piatich článkov Spoznaj sám seba má za úlohu predstaviť ti päť metód sebapoznávania. Rozhodla som sa neurobiť jeden e-book, ale každý mesiac od októbra 2018 do marca 2019 publikovať jeden článok o jednej metóde. Urobila som tak práve preto, aby si vždy danú metódu vždy vyskúšal.

Ja zatiaľ používam na sebapoznávanie písanie denníku a spätnú väzbu od rôznych ľudí, ktorú si však nepýtam cielene. Keby áno, tak riskujem, že budem počúvať aj kritiku. Ale o tom je metóda rozhovoru medzi štyrmi očami.

Na sebareflexiu by si si mal dopredu vyhradiť čas. Potrebuješ na to súkromie a ticho. Ak chceš, môžeš si svoje poznatky o sebe písať do denníka alebo len tak na papier. Ak sa rozhodneš reflektovať sa každý deň, nepotrebuješ veľa otázok a ani veľa času. Stačí, ak popremýšľaš nad svojim dňom pri umývaní zubov, na ceste domov zo školy alebo z práce alebo ráno pri raňajkách. A taká prechádzka podvečer v najbližšom parku pôsobí blahodarne na všetky naše zmysly a aj na lepší spánok :).

Možno by bolo celkom výhodné reflektovať sám seba pri plánovaní. Prechádzať si deň a zároveň už v novom svetle plánovať nadchádzajúci.

Ako začať alebo čo sa mám sám seba pýtať?

Pri častejšej sebareflexii môžeš použiť tieto otázky: 

 1. Čo som dnes prežil a ako som na to reagoval?
 2. Zhodovali sa moje reakcie s mojimi najhlbšími hodnotami?
 3. Ak nie, prečo?
 4. A prečo?
 5. A prečo? …
 6. Čo urobím preto, aby som sa nabudúce viac priblížil k mojim hodnotám?
 7. Čo je najmenší krok, ktorý môžem na uskutočnenie nového plánu urobiť?

Čím ďalej, tým hlbšie siahaj a hľadaj koreň tvojej reakcie. Fúú – už vidím, že táto metóda mi bude na začiatku trvať dlho. Kým sa „prekopem“ až ku podstate, prejde veľa času. Verím, že neskôr to nebude také zdĺhavé, pretože už sa budem lepšie poznať a nájsť pravý úmysel nebude také náročné.

Ak si si nikdy nepoložil otázku – „čo je pre mňa najdôležitejšie v živote“, tak porozmýšľaj nad týmito otázkami: 

 1. Aké sú moje hodnoty?
 2. Aké úlohy mám vo svojom živote? (Ak nevieš, na čo sa táto otázka pýta, tak moja odpoveď by bola – som človek, dcéra, sestra, kamarátka, študentka, blogerka, animátorka a stážistka ;))
 3. Aké sú moje priority?
 4. Aké sú moje silné a slabé stránky?

 

Fantázii sa medze nekladú, takže, hor sa do tajov sebapoznávania vďaka sebareflexii! 😉 

 

Inšpirovala som sa aj týmto článkom (v angličtine)

 

Rate this post

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jedna myšlienka “Sebareflexia nehryzie – jej nedostatok však áno”