Rozhovor s jazykovou mentorkou Lýdiou Machovou: Každý úspech v živote začína tým, že chcem.

Lýdia Machová (29) je polyglotka, jazyková mentorka, profesionálna tlmočníčka a podnikateľka. Založila úspešnú firmu Jazykový mentoring, cez ktorý pomáha ľuďom učiť sa jazyky svojpomocne. Sama sa dohovorí siedmimi jazykmi (angličtinou, nemčinou, poľštinou, francúzštinou, ruštinou a esperantom). Jeden medzičasom zabudla (slovenský posunkový jazyk) a momentálne sa učí swahilčinu. Miluje cestovanie a spoznávanie nových ľudí. Nebojí sa ochutnávať exotické jedlá a rada prijíma výzvy.

Lýdia Machová (29) je polyglotka, jazyková mentorka, profesionálna tlmočníčka a podnikateľka.

Možno si povieš, „jej sa žije. Zarába tým, čo ju baví a ešte má aj kopu voľného času“. Málokto si však uvedomuje úsilie, ktoré musela a musí vynakladať na to, aby firma fungovala a rástla. Na to, aby si udržiavala všetkých sedem jazykov a popri tom sa učila ďalší. 

Ako sa to všetko začalo?

Kedy si sa rozhodla začať podnikať a prečo?

Končila som doktorandské štúdium a nevedela som celkom, čo ďalej. Bola som tlmočníčka na voľnej nohe, ale cítila som, že v tomto už nechcem dlhodobo pokračovať. Hľadala som teda nejaký priestor pre vlastnú realizáciu a zároveň som mala v sebe túžbu pomáhať ľuďom učiť sa jazyky. Po desiatich rokoch učenia jazykov, na základných školách, na univerzite, jednoducho, rôzne typy študentov, som vedela, že nechcem učiť tradičným spôsobom – „ty mi zaplatíš a ja ťa naučím“. Nejako sa to spojilo a teraz môžem ľuďom pomáhať učiť sa jazyky naozaj efektívne a zároveň s tým podnikať a teda, mať aj ideálnu prácu pre seba.

Tlmočila napríklad Tonyho Robbinsa alebo …
… šamana v Peru.

Podnikanie s informáciami

Podnikáš s informáciami. Ktorá informácia je kľúčová pre tvojich klientov a akými argumentami ju podložíš človeku, ktorý neverí, že sa dá cudzí jazyk naučiť svojpomocne?

Najkľúčovejšie je, že človek sa dokáže naučiť jazyk sám, ale musí na tom zapracovať. Nepríde to len tak samo. A tiež ľuďom hovorím, že odovzdanie zodpovednosti učiteľovi alebo jazykovej škole nikdy nikomu nepomohlo. Každý človek sa dokáže naučiť jazyk sám, pokiaľ sa tomu venuje. Väčšina ľudí má ten problém, že s jazykom nestrávia dostatok času. Rada to vysvetľujem na príklade polyglotov, lebo to sú ľudia, ktorí vedia desať, pätnásť jazykov, ale mnoho rokov svojho života takí neboli. Dokonca v škole sa im v jazykoch nedarilo. Potom sa niečo zmenilo a začalo to fungovať. Podľa mňa sú oni tou najlepšou inšpiráciou pre ľudí. Teraz je už pre mňa jednoduchšie vysvetliť ľuďom, v čom im viem pomôcť, lebo mám veľa vďačných klientov, ktorí na sebe túto zmenu pocítili.

Stretnutie polyglotov v Bratislave

Online podnikanie má aj nevýhody – čo s nimi?

Rozhodla si sa pre podnikanie cez internet. Tvojich kurzov sa tak zúčastňujú ľudia z celého Slovenska, z Čiech a teraz už aj zo zahraničia. Aké ďalšie výhody vidíš v online podnikaní? Má tento druh podnikania aj nejaké nevýhody?

Pre mňa je online podnikanie na nezaplatenie, lebo nie som viazaná na pobyt na jednom mieste. Napríklad, najbližšie sa chystám vo februári na dva mesiace do Thajska, odkiaľ budem fungovať normálne ako doteraz, ibaže v inom časovom pásme. Môj tím je tiež úplne flexibilný. Pracujeme z troch rôznych miest na Slovensku a všetko vieme vyriešiť online.

Čo sa týka nevýhod, myslím, že keď človek pracuje len online, chýba mu živý kontakt s ľuďmi. My si to kompenzujeme tým, že robíme stretnutia s našimi klientmi. Aj my ako tím sa snažíme stretávať čo najčastejšie. Naposledy sme boli v Banskej Štiavnici niekoľko dní, kde sme riešili strategické veci vo firme.

Cesta na začiatku = veľká výzva

Čo bolo najťažšie na začiatku, keď si svoj nápad o založení firmy začala uskutočňovať? S akými prekážkami si sa musela vysporiadať?

Na začiatku bolo najťažšie ľuďom vysvetliť myšlienku, že chcem robiť platené kurzy, v ktorých ľuďom poviem, ako sa naučia jazyk oni sami. Nebudem im klamať, že nemusia nič urobiť a samé im to naskáče do hlavy. Ja im poviem, ako majú na tom jazyku sami pracovať. Veľa ľudí mi hovorilo, že mi nikto nebude platiť za to, aby sa učil sám. Najnáročnejšie bolo presvedčiť rodinu, kamarátov a známych, že to vôbec má zmysel. Ja som chcela pracovať práve s tými ľuďmi, ktorí si uvedomujú, že na naučenie jazyka musia vynaložiť úsilie.

“ Ja som chcela pracovať práve s tými ľuďmi, ktorí si uvedomujú, že na naučenie jazyka musia vynaložiť úsilie.“

Keď som začala s podnikaním, nemala som žiadne skúsenosti ani informácie. Začala som si sama všetko vyhľadávať, spoznávať skúsenejších ľudí. Učila som sa, ako sa robí stránka, webinár, ako sa predávajú online kurzy, čo je to automatizovaný predaj, ako mám komunikovať emailom, ako mám robiť sociálne siete. Všetky tieto zložky podnikania som sa učila „za jazdy“ krok za krokom. Bol to pre mňa najintenzívnejší polrok života, v ktorom som sa naučila, mám pocit, viac ako za štyri roky doktorátu.

Sebarozvoj posúva dopredu

Páči sa ti, keď sa môžeš neustále zlepšovať a rásť. V čom sa rozvíjaš momentálne? (Okrem swahilčiny, na ktorú teraz znova „nabiehaš“ po väčšej prestávke.) Máš nejaké ďalšie plány so svojou firmou? Ďalší kurz, kniha?

Neustále sa snažím rásť a zlepšovať. Pre mňa stagnácia nikdy nie je dobrým riešením, pretože vždy je kam sa pohnúť. Momentálne sa snažím rozvíjať podnikanie aj v zahraničí, to znamená, že „ťahám“ dve firmy naraz, s rôznymi produktami, s rôznou cieľovou skupinou, s rôznymi predajnými kanálmi. Je to dosť náročné. Ďalej sa veľmi posúvam vo vedení tímu, pretože momentálne už nie som sama, je nás dokopy osem. Túto zručnosť sa učím veľmi rada, lebo je zaujímavé pracovať na nejakom projekte s inými ľuďmi.  

Stránka Jazykového mentoringu

No a potom swahilčina, ale ono to nie je len tom, že sa učím jazyk, ale najmä, že sa učím, ako sa ho učiť. Veľmi pri tom pozorujem samu seba – ako sa cítim ja, akú mám motiváciu, aké metódy, prostriedky som pri učení využila. Snažím sa tieto skúsenosti presúvať do videí a do produktov, ktoré ponúkam svojim klientom, aby som im vedela pomôcť ešte viac.

A aké máme plány? Áno, chystám sa napísať knihu, to si veľmi dobre trafila, potom plánujem otvoriť ďalší kurz, ktorý chcem natočiť v Thajsku. Špeciálne o rozprávaní – ako sa prinútiť do rozprávania krok za krokom. Taktiež chceme preložiť do angličtiny kurz „Kľúč k jazykom“ pre začiatočníkov, lebo zatiaľ máme pre anglicky hovoriacich len „Majstra jazykov“, čo je kurz pre pokročilých. A rozvíjať to podnikanie tak, aby neustále narastalo, aby sme vedeli pomôcť čoraz väčšiemu počtu ľudí. Takže, celkom také ambiciózne plány :).

Prvá Akadémia samoukov (2-mesačný mentoringový program)

A aké knihy by si odporučila čitateľom na osobný rozvoj?

S osobným rozvojom je to tak, že kým človek sám nepríde na to, že sa chce niekam posunúť, kým nepochopí podstatu osobného rozvoja, žiadna knižka mu nepomôže. Až keď si povie, „chcem byť lepším človekom, chcem byť lepší v tom, čo robím, v tom, ako sa správam k ľuďom,“ tak vtedy sa určite oplatí ponoriť do knižiek.

Ako sa motivovať k učeniu?

Predpokladám, že sa nemusíš príliš nútiť do učenia, keďže je to tvoja záľuba. Čo by si poradila ľuďom, ktorý sa potrebujú naučiť nejaký cudzí jazyk, ale vôbec k tomu nemajú vzťah?

Tak, to by si sa veľmi čudovala, Terezka, koľko sa musím nútiť do učenia – nie je to vždy také jednoduché. Ja mám tiež tie výkyvy motivácie, myslím si, že rovnako, ako každý iný človek. Áno, na jednej strane sú jazyky moje hobby, ale na druhej strane sa im venujem už 18 rokov, z čoho je človek už dosť unavený. Tiež ma láka skúšať niečo iné, učiť sa úplne nové veci. V učení jazyka si vždy musíš prejsť obdobím, keď ti to ešte nejde, keď vieš veľmi málo slov, nerozumieš gramatike, nerozumieš native spíkrom. Psychicky je to náročné. Preto som za tento rok, čo sa učím 11 mesiacov, mala až 5 mesiacov prestávku. Ani ja to nedokážem ťahať úplne plynule, stále, bez nejakých prestávok, iba preto, že je to moja záľuba. Vždy si nájdem spôsob, ktorým ma to baví. Nie je to však také, že sa ráno zobudím a chcem sa celý deň len učiť swahilčinu.

“ V učení jazyka si vždy musíš prejsť obdobím, keď ti to ešte nejde, keď vieš veľmi málo slov, nerozumieš gramatike, nerozumieš native spíkrom. Psychicky je to náročné.“

Prvoradou úlohou ľudí, ktorí vzťah k jazyku nemajú, je ten vzťah si nájsť. Veľa ľudí mi povie, -„ale mňa to nebaví“. No ja som presvedčená, že ešte zatiaľ nenašli tú správnu metódu pre seba. Osobne si myslím, že pre 99% ľudí je učenie a zlepšovanie sa pozitívne, pretože je to pre nás prirodzené. Je to niečo, čo nás robí šťastnými, pretože sa posúvame ďalej, vidíme na sebe pokrok. Tí, ktorí sú znechutení, nevideli pokrok za celý ten čas, čo sa učili na základnej škole, na strednej, na jazykovej škole. Myslia si, že nemajú vzťah k jazyku, ale v skutočnosti oni nemajú vzťah k takému tradičnému učeniu sa jazyka. Verím tomu, že skoro každého to môže chytiť, keď nájde svoju metódu. Keď ho to nechytí, poradila by som mu nenútiť sa do toho, lebo si myslím, že sa to nedá. Ak človek vyslovene neznáša ten jazyk, neznáša učenie sa jazyka, nevidí v tom nejaký dôvod, tak radšej nech sa mu ani nevenuje. Pre mňa osobne je to zabitý čas.

Lýdia na Profesia Days

Cestami necestami …

Už si spomenula, že rada cestuješ. Ktoré krajiny si navštívila tento rok a aký systém máš na učenie swahilčiny počas svojich ciest?

Striedam si také cestovateľské a necestovateľské roky. V roku 2017 som bola na cestách dokopy 5 mesiacov asi v desiatich rôznych krajinách. Teraz, v roku 2018, som bola skôr doma, navštívila som iba pár európskych krajín. Ďalší rok mám cestovateľské plány. Chystám sa do Thajska, to bude tak polopracovne, aj na jednu konferenciu, na ktorú ma pozvali rečniť ako digitálnu nomádku. Potom sa určite chystám na mesiac do Tanzánie a do Keni využiť swahilčinu v praxi. Chcem to spojiť s dobrovoľníckym projektom, na ktorom budem dva týždne ako dobrovoľníčka a ten zvyšok chcem mať viac času na voľný kontakt s miestnym obyvateľstvom. A na jeseň ešte Japonsko, kde bude polyglotská konferencia. Ďalšie väčšie cesty zatiaľ nemám naplánované, ale určite ešte niečo vymyslím.

„Počas ciest, kde si to užívam, sa neučím jazyk. Vtedy ho iba využívam v praxi, vychutnávam si ho.“ (Argentína)

Počas ciest, kde si to užívam, sa neučím jazyk. Vtedy ho iba využívam v praxi, vychutnávam si ho. Nesnažím sa však nejako dodržiavať systém, pretože každý deň je iný. Napríklad, spím u niekoho iného, nemám na seba ráno priestor alebo nechcem byť nespoločenská. Na takéto cesty idem vždy až vtedy, keď viem jazyk danej krajiny na plynulej úrovni. Na Transsibírskej magistrále som bola rok a pol po tom, čo som sa začala učiť ruštinu. A swahilčinu využijem tiež až potom, čo som sa rok a pol učila. To je už taký vhodný čas.  

Lýdia v Petrohrade (2016) na svojej ceste po Rusku

Výzvy

Jedna vec je však cestovať a druhá je vyhľadávať netradičné zážitky. V jednom rozhovore s tebou na internete som sa dočítala, že tvoj „list želaní“ obsahuje celkom adrenalínové zážitky ako skos s padákom, let balónom alebo potápanie. Nebojíš sa ani ochutnať grilované larvy alebo vyprážané morča. Skúšaš nové veci ľahko alebo musíš prekonať svoj strach a svoje limity?

Nové veci vo všeobecnosti skúšam rada a ľahko, ale pokiaľ je to poza moju komfortnú zónu, poza moje limity, robí sa to naozaj ťažko. A každý sa bojí a musí svoj strach prekonávať. V jednom období môjho života som robila takéto veci veľmi intenzívne, pretože som cítila, že sa potrebujem posunúť. Preto som si stanovila takéto odvážne ciele do svojho tzv. „bucket listu“. Mala som tam kopec vecí, ako napríklad urobiť vlastnú stránku, urobiť turné prednášok s nejakou motivujúcou myšlienkou, čo som vlastne urobila z Jazykového mentoringu po slovenských krajských mestách.

Turné Jazykového mentoringu po slovenských krajských mestách
Výzvy na sebarealizáciu a aj na prekonávanie vlastných hraníc

Mám tam aj napísanie alebo vydanie knihy, čo sa chystám ďalší rok spraviť. Sú tam výzvy, ktoré mi pomáhajú sa viac realizovať, ale aj také, ktoré sú čisto na prekonanie strachu a limitov. Myslím si, že v takýchto krajných situáciách sa človek lepšie spozná a vie sa potom inak pozerať na bežné problémy. Keď človek ide skočiť z mostu Lafranconi kyvadlovým zoskokom na 20-metrovom lane, tak sekundu pred tým alebo v tých sekundách, ako letí, nemyslí na nič, má úplne prázdnu hlavu. Popisujú to viacerí adrenalínoví športovci, že je to zaujímavé si zažiť. Myslím si, že by si človek mal niečo podobné v živote vyskúšať. Len preto, aby mal trošku iný pohľad na život.

Akú položku z tvojho zoznamu bolo zatiaľ najťažšie „vyškrtnúť“ a prečo?

Hm, nič ma v podstate nestálo nejaké veľké sebazaprenie, najambicióznejšia vec bol určite ten TED Talk. Asi pred štyrmi rokmi som si tam napísala a teraz ma tam pozvali. Ale najťažšie bolo pre mňa asi stráviť dva týždne v peruánskej džungli, lebo som mala dosť strach z hmyzu a tam toho hmyzu bolo strašne veľa a bol veľký a bol úplne všade. Odvtedy sa omnoho menej bojím pavúkov na Slovensku, lebo mi prídu v porovnaní s tými peruánskymi úplne v pohode (smiech).

Na záver

Máš nejaký obľúbený citát, ktorý sa netýka jazykov? 🙂

Mám jeden obľúbený citát od Henryho Forda, ktorý platí na život, ale aj na jazyky. „Či si myslíš, že to dokážeš, alebo nie, máš pravdu.“ Je to tak krásny výrok, ktorý vystihuje asi všetko v živote. Človek dokáže naozaj neuveriteľné veci, ale musí sa rozhodnúť, že do toho ide. A keď to nevie, tak sa to naučí a keď si nevie poradiť, tak si nájde niekoho, kto ho to naučí. Každý úspech v živote, každá naučená zručnosť začína tým, že chcem. Verím tomu, že to zvládnem a urobím pre to maximum.

V zákulisí webináru

Čo považuješ za svoj doterajší najväčší životný úspech?

Vytvorenie Jazykového mentoringu, pretože je to naozaj nový, svojím spôsobom revolučný spôsob učenia sa jazykov. Dala som dokopy to, čo milióny ľudí na svete pochopili a aplikovali do praxe. Je totiž jedna vec vedieť sa učiť jazyky a druhá vedieť popísať daný proces. Ja som ten proces pomenovala – nikto ťa jazyk nenaučí, musíš sa ho naučiť sám. Svojím spôsobom je to veľmi jednoduchá pravda, ja som si to nevymyslela, len som popísala to, čo som videla, že funguje. Považujem za úspech to, že som dokázala touto myšlienkou nadchnúť toľko ľudí za dva a pol roka, čo sa tomu venujem. Myslím si, že ju rozšírim ešte viac a verím, že jedného dňa to bude úplne prirodzená cesta k naučeniu sa jazyka pre kohokoľvek – stať sa samoukom.


5/5 - (2 votes)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.