Prevezmi zodpovednosť za svoj život

Prečítala som pár knižiek odkazujúcich na túto pravdu. No, pokým som to neprijala a nezačala podľa toho žiť, nevedela som, aký veľký dopad to môže mať. Nehovorím, že sa mi v tom nejako darí. Práve preto som si toto pravidlo zvolila za septembrovú tému. To znamená, že tento mesiac chcem na tom zamakať. Môžeš sa pridať. Kedykoľvek. Či je september alebo máj alebo september 2020. Sľubujem, že to bude stáť za to!!

Na jednom školení pre animátorov nám povedali, že neexistuje zlé počasie, iba zle oblečené deti. Tak je to aj v živote. Neexistuje zlé „počasie“, iba zlé „oblečenie“. Dobrá správa je, že je na tebe, čo si „oblečieš“.

Najprv si objasnime si dve veci.

  1. Medzi tým, čo sa ti prihodí a tým, ako na to odpovieš, je PRIESTOR. A dá sa zväčšovať. Leží v ňom tvoja slobodná vôľa a preto sa môžeš vždy rozhodnúť, ako odpovieš. Zámerne používam slovo „odpovedať“, lebo slovo „z-odpoved-nosť“ ho v sebe nesie. Tak ako aj anglické „responsibility“, ktoré to vyjadruje úplne dokonale = „response ability“ (schopnosť odpovedať). Byť zodpovedný znamená byť schopný odpovedať … na to, čo sa nám prihodí. A vieš čo? Iba ty a jedine ty rozhoduješ o tom, čo ťa ovplyvní a nakoľko ťa to ovplyvní. Ako povedala Rachel Hollis vo svojej knihe, za to, či si šťastný alebo nešťastný, môžeš ty sám. Sama hovorí, že tým nešťastím nemyslí smútok, ktorý spôsobila nejaká ťažká udalosť ako smrť blízkeho človeka, ťažká choroba, prírodná katastrofa, vojna alebo niečo iné. Taký smútok je prirodzený a potrebný. Aj keď, aj v tej chvíli sa môžeš rozhodnúť. Nemusíš smútiť naveky. Jednoducho, svoj život máš vo vlastných rukách.
  2. Nie tak celkom. Protirečím si? Pevne verím, na viac ako 150%, že všetky moje odpovede na udalosti života sú v mojich rukách a preto za ne aj zodpovedám. Nemám vo svojich rukách „tú prvú časť“ – to, čo sa mi prihodí. Zvyšok áno. A Boh, Boh môže a chce konať v mojom a aj v tvojom živote veľké veci. Potrebuje však na to moje áno. A na tvoj život potrebuje tvoje áno. Alebo moje a tvoje nie. Aj to je odpoveď.. Iste. Boh za nás bude bojovať do poslednej stotiny stotiny zo stotiny sekundy nášho života, proste, do poslednej chvíle. A zariadi pre našu záchranu nespočetné množstvo „náhod“ a milostí, aby sme mohli byť raz navždy s Ním. Nič z toho sa nás však ani nedotkne, pokiaľ to my sami nedovolíme! Zamysli sa nad tým. Boh nechce otrokov, ale ľudí, ktorí sa slobodne rozhodli byť s Ním. Keby to tak nechcel, nedal by nám slobodnú vôľu a všetci by sme žili ešte v raji, ale.. On by vedel, že sme nemali možnosť sa pre to rozhodnúť.
Omnoho ľahšie je zdvihnúť ruky na koncerte na znak toho, že vezmeš veci vo svojom živote do vlastných rúk ako ich skutočne vziať vtedy, keď to nikto nevidí. A keď zlyháš, zobrať ich znova.

Vieš, je totiž milionkrát ľahšie žiť v klamstvách.

Milujem varenie a ide mi to. Väčšinou. Rada totiž skúšam nové recepty a nie vždy vyjdú. Nedávno sa mi stalo, že akurát keď som pozvala kamarátov, jedlo sa mi nevydarilo najlepšie. Bola som z toho poriadne nešťastná. Hovorila som si, teraz si všetci budú myslieť, že neviem variť! Čím viac som nad tým premýšľala, tým viac mi bolo seba samej ľúto. Chcela som sa „blisnúť“ a vybrala som si recept, ktorý som nemala poriadne nacvičený. Tak mi treba, hovorím si. A potom som si pripomenula, že aj v tomto sa môžem rozhodnúť, ako odpoviem na svoje vlastné výčitky. To, že sa mi nepodaril ten recept, zo mňa ešte nerobí zlú kuchárku! Bolo by jednoduchšie sa „utápať“ v sebaľútosti a v hnevlivých narážkach na seba. Sú to však klamstvá! Nič viac. Pretože ja som dobrá kuchárka. A nepotrebujem to dokazovať, ale spýtaj sa mojej rodiny. 😛

A nemáme pod kontrolou len svoje skutky, ale aj svoje slová a myšlienky. Myšlienky všetko „roztáčajú“ – majú obrovskú moc. Niečo sa ti stane a ty na to potom myslíš a podľa toho o tom rozprávaš a aj konáš. Dávaj si pozor na to, ako a nad čím rozmýšľaš. Povedať, že „všetci si budú myslieť, že neviem variť“, je blbosť. Je to dohad. Rovnako ako povedať, „dnes sa mi nič nedarí“, „všetci sú proti mne“, „nikdy sa nenaučím chodiť načas“, „iba ja môžem byť taká hlúpa“, “ to nikdy nedám“ a bla bla bla. B l b o s t i! Klamstvá. Koľko takých myšlienok si mal dnes? Keby ťa takto zhadzoval kamarát, nikdy viac by si sa s ním nestretol! A sami sebe to dovoľujeme. Už by snáď aj stačilo! Dalo by sa o tom ešte rozprávať celé príbehy. Držme sa však témy.

Takže, chápeš to? Svoj život máš vo vlastných rukách!

A ak svoje ruky položíš do Božích rúk, potom aj večný život. Tvoj svet môže byť gombička. Hovorím, tvoj svet. Čítaj poriadne. Ten „ozajstný“ svet je krásny, otrasný, obyčajný, výnimočný, ťažký, ľahký (pre deti, napríklad, nie?), dychberúci v metaforickom aj v doslovnom zmysle, no.. je v ňom toľko kontrastov, koľko ľudí na svete. Pre spokojné deti je svet vážne gombička. Je o tom aj pesnička z mojich detských čias – my sme ešte detičky, starosti sú gombičky, umyť zuby, … Teraz vážne. Som dieťa Boha. On sa stará o poľné kvety, prečo by sa nepostaral o mňa? O nás?

To, aký bude tvoj svet, si povedz ty. Vo všetkom, ale vážne vo všetkom sa môžeme rozhodnúť. Aj v tom, aký bude náš svet. Ale, každý iba za seba!

Ak ti život dnes „nenaservíroval“ príležitosti na suprový život, vytvor si ich sám. Až také jednoduché to je.

Ak sa podľa toho nezačneš správať, nepochopil si to. Pretože ak to pochopíš, nebudeš chcieť to prestať skúšať znova a znova. Mám v sebe toľko „zakódovaných“ reakcií. Môžem ich zmeniť! To, čo som doteraz brala osobne, ma už nemusí urážať a zneisťovať. Ak mi niekto niečo vyčíta, nemusím sa postaviť do obrannej pozície a hnevať sa na toho človeka, ale zvážiť, čo hovorí a priznať si chybu. Nemusím sa cítiť zle za to, že neznámy plavec vedľa mňa zaplával viac dĺžok ako ja. Nemusím sa vyhovárať, že nechodím behať preto, lebo to nemám rada, keď je to v skutočnosti tak, že zatiaľ iba nemám kondičku. A to, že teraz nemám kondičku ešte nič nehovorí o tom, že raz zo mňa nemôže byť dobrý bežec.

Schopnosť zodpovednosti vieš vytrénovať. Týka sa úplne všetkého. Každého jedného kroku v tvojom dni. Začni si to všímať a dovoľ si oslobodiť sa od zaužívaných reakcií, ktoré ti bránia žiť život, aký v skutočnosti chceš. Určite si si všimol, že tento článok sa zameriava na zodpovednosť za prítomnosť. Od nej sa všetko odvíja. Avšak prevziať zodpovednosť za svoj život znamená prevziať ju nielen za prítomnosť, ale aj za minulosť a budúcnosť. Si zodpovedný za všetky skutky, ktoré si vykonal a preto za to, či si šťastný alebo nie, zodpovedáš iba ty. Prestaň hľadať vinníkov všade inde, len nie v sebe. A budúcnosť? Najprv musíš vedieť, kým chceš byť a aký chceš mať život. Potom rob rozhodnutia a prijímaj záväzky, ktoré ti takú budúcnosť vytvoria.

Pamätaj. Nemôžeš ovplyvniť to, čo sa ti prihodí, ale to, ako na to odpovieš, je iba v tvojich rukách.

Rate this post

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.