Potrebujem reštart! Päť krokov ako byť opäť motivovaný.

Tento článok som mala na zozname článkov ešte skôr ako som založila blog. Po dlhej pauze sa k nemu dostávam až teraz. Všetko má svoj čas a teraz to prichádza vhod. Teraz, keď sa mi rúca takmer každý plán (a v niektorých prípadoch aj sen). No, nič nie je stratené.

Nikdy nie je nič stratené. Zo všetkého si môžeš niečo zobrať, ak to dovolíš. Maj len otvorené srdce.

Pravdepodobne som tak dlho čakala, pretože som si potrebovala jednotlivé kroky overiť. Niekoľko článkov tu mám takých, ktoré aj mňa vyzývajú danú oblasť zmeniť. Nepísala som v nich zo skúsenosti, ale z domnienky, že by to tak malo byť. No je to ťažšie, ako som si myslela – napríklad, so starostlivosťou o svoje zdravie. Alebo nachádzať radosť vo všednosti sa budem snažiť snáď celý život. Nevyhľadávať jednoducho nič extra, ale byť spokojný s tým, čo má a s tým, kto som teraz.

Priznám sa, ani ja nikdy nečítam „omáčky“, idem rovno na to, prečo som daný článok vôbec otvorila.

Aj ty väčšinou iba niečo preletíš očami a hľadáš, či sa tam nájde niečo naozaj užitočného? Tak, fajn. Tu to máš:

Prvý krok. Prestaň si hovoriť všetky tie klamstvá.

Som na nič. Nikto ma nemá rád. Nie som v ničom dobrý. Som taký hlúpy. Neznášam sa. Nenávidím sa. Chcem… no, dobre. Vážne v to veríš? Tak potom máš naozaj problém. Zamysli sa nad tým a uvedom si, že sú to len hlúposti, pretože vôbec nie sú objektívne. Opýtaj sa troch dôležitých ľudí v Tvojom živote, čo si o Tebe myslia. Pozri sa na seba a na svoj život reálne. A hodnoť situáciu na základe faktov.

Už žiadne klamstvá! Prečo si najväčšie rany robíš práve Ty? Odpusť si. Objav v sebe hodnotu, pretože ver mi, máš ju. A obrovskú.

A aj náhodou, keď nenájdeš nikoho, kto by sa za Teba postavil, Boh za Tebou stojí. Akurát dnes mi napadla otázka, kto som? Na základe jedného profilu, kde tá žena pod svoje meno napísala „mum of one little babygirl“ som si uvedomila, že sa tým vlastne definovala. A vzišla otázka, kto je tá žena, ak by nemala svoje dievčatko? Verím, že ona tú odpoveď vie. No, kto som ja? V momente mi napadla iba jedna odpoveď – som Kráľova dcéra. Som Jeho dcéra. Čo mi kto môže? Že? 😉

Kto si Ty?

Druhý krok. Uprac si okolo seba. Totálne.

Neporiadok ma znervózňuje. Viem, že niektorým sa lepšie sústredí v chaose, no mne nie. Väčšinou ma vždy čakajú nejaké „resty“, ktoré som tlačila pred sebou. Máme toľko nepotrebných vecí. Na čo to všetko „škrečkujeme“? Plne chápem, že mama pár nezbedných detí sa cíti každý deň úplne vyčerpaná, keď má doma neporiadok. Aj deti sa lepšie zahrajú, keď majú málo hračiek.

Uprac si, poutieraj si prach, povysávaj, umy dlážku a neboj sa pritom zbaviť sa toho, čo už nepotrebuješ alebo nechceš.

Je dôležité mať poriadok nielen vonku, ale hlavne vnútri. Je to ako s telom. Je ľahké byť upravený na povrchu, ťažšie je mať upratané vo vnútri. To vonku sa dá rýchlo upratať, aj preto mi posledné roky netrvá upratovanie vlastnej izby viac ako pol hodinku. To vnútri – ak sa cítiš demotivovaný, uprac si. Tu máš na to návod a pusti sa už konečne do toho!

Tretí krok. Postaraj sa o seba.

Keď začne horieť, máš dať kyslíkovú masku najprv sebe a potom zachraňovať ostatných. O tom je pravá láska k sebe samému. Potrebujeme sa mať radi, veriť si, vedieť si odpustiť a vedieť sa o seba postarať. Staraj sa o svoje zdravie, buď na seba prísny, ale zároveň milujúci.

A, keď sme už pritom – človek má štyri dimenzie. Telesnú, mentálnu, sociálnu a duchovnú. Staraj sa pravidelne o všetky štyri.

Čo? Ostrite pílu? .. Jeden človek raz piloval strom v lese. Bol celý spotený a zničený. Okoloidúci sa ho pýta: „Prečo si na chvíľu neoddýchnete a nenaostríte pílu?“ „Nemám čas,“ odpovedá zaneprázdnený muž, „musím spíliť tento strom.“ Takže, o tom to je.

Zastav sa teda každý deň a naostri pílu.

  1. Fyzická d. – fyzické cvičenie, výživa, riadenie stresu, dostatok spánku
  2. Mentálna d. – čítanie, predstavivosť, plánovanie, písanie, …
  3. Spoločenská/citová d. – pomoc druhým, empatia, synergia, vnútorná istota, …
  4. Duchovná d. – ujasňovanie hodnôt, prijímanie záväzkov, štúdium, modlitba, sv. spoveď, … (s. 268, Sedem návykov skutočne efektívnych ľudí, S. R. Covey)

Štvrtý krok. 3P: Poznaj svoj cieľ. Plánuj. Pracuj.

poznaj svoj cieľ

Každé lietadlo vie, kam smeruje. Vedia to aj lode, autobusy, vlaky, no, proste, všetky možné prostriedky, ktoré Ťa dopravia z miesta A na miesto B. A dopravia Ťa tam práve preto, lebo skôr ako vyrazili, vedeli, kam budú smerovať. Nehovorím, že máš vedieť všetko. To by potom nebol život. Máš vedieť, kým chceš byť. Chceš vlastniť miliardu eur? Potom, keď ju budeš vlastniť, bude ťa táto miliarda definovať? Nie! Chceš žiť v luxusnom dome, vyvážať sa v luxusných autách a užívať si luxusné dovolenky? V poriadku. Bude ťa ten dom, tie autá, tie dovolenky definovať? To je to, kým chceš byť?

Kým chceš teda naozaj byť?

Toto by bolo na osobitný post, preto poďme ďalej. Ale, zamysli sa nad tým, okej?

plánuj

Ak vieš, kým chceš byť, začni to plánovať. Čo si dnes urobil pre to, kým sa chceš stať? You are enough! Nemusíš na nič čakať – už dnes môžeš žiť tak, ako chceš žiť aj potom. Je to ako kruh. Plánujeme, žijeme, reflektujeme, potom opäť plánujeme, ale už o čosi lepšie a znova žijeme. Takže, naplánuj si to a potom..

pracuj

Tlačíš pred sebou aj iné „resty“ ako tie upratovacie? Vybav ich. Hneď teraz. Vedomie, že si sa zbavil vecí, ktoré ti možno nedali v noci spať, ťa motivuje. A už nebudeš demotivovaný. Buď aktívny. Žiadna kniha, žiaden kurz ani článok Ti nepomôže, pokiaľ si tie myšlienky nevezmeš k srdcu a nezmeníš niečo. Reálne. Hmatateľne.

Urob niečo. Keď budeš len sedieť a premýšľať, ako ti je zle, nič sa nezmení. Vlastne, áno. Bude ti ešte horšie.

Urob si zoznam všetkých vecí, ktoré musíš a tiež tých, ktoré chceš urobiť. A potom si ich podľa štyroch kvadrantov rozdeľ na tie, ktoré sú dôležité a naliehavé (1), dôležité a nenaliehavé (2), nedôležité a naliehavé (3) a nedôležité a nenaliehavé (4). Tu sa dozvieš viac o kvadrantoch – mne pomohli začať sa viac sústrediť na to najdôležitejšie.

Piaty krok. Bolo by pekné mať piaty krok, ale už nič v zálohe nemám. Teraz je to na Tebe.

5/5 - (1 vote)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.