Potrebujem minimalistické Vianoce!

Na čo sa teším na Vianoce? Na vôňu vianočného stromčeka, na ligotavé svetielka v tme, na počúvanie kolied pri pečení koláčikov, na vôňu a chuť medovníčkov a lineckých koliesok máčaných v čokoláde. Teším sa na sneh, ale taký poriadny. Na veľké a studené vločky rozpúšťajúce sa pomaly na veľkej teplej rukavici. Na štedrovečernú večeru, na svätú omšu, na radosť v očiach detí. Na to, ako si sadnem na gauč a pustím sa do novej knihy.

A na čo sa neteším na Vianoce? Na pečenie, ktoré vyzerá ako pásová výroba do cukrárne. U nás sa však koláčiky veľmi „neohrejú“. Len sa tak po nich „zapráši“ 😀 – omrvinkami a múkou. Jejda, ten neporiadok v kuchyni. Najhoršie je, keď stojíte štyri hodiny vkuse a potom vás ešte čaká halda riadov. Našťastie sa u nás niekedy nájde dobrá duša, ktorá uprace po „kuchtíkovi“ ;). To isté s varením. Hlavne, keď si návštevy podávajú kľučku. Niežeby som sa na nich netešila! Len, kiežby sme sa dokázali trošku uskromniť a nechystali tri druhy príloh, tri druhy hlavného jedla, šaláty od výmyslu sveta, … . A darčeky?

Darčeky sú hlavnou témou všetkých článkov o minimalistických Vianociach. Ja mám k tomu iba tri pripomienky.

  1. Prišla som na to, že veci nás nemôžu urobiť šťastnými. Je to celkom jasné, ale každý si musí vyskúšať „na vlastnej koži“. Iné je to u detí – tie si väčšinou vysnívajú hmotný darček.
  2. Platí pravidlo, že veľa zábavy škodí. Rovnako je to s darčekmi. Ľahko sa ich môžeme prejesť. Preto lepšie menej.
  3. Kupujme darčeky „na mieru“. To, čo sa páči nám, sa vôbec nemusí páčiť druhému. Buďme si istí (aspoň na 90%), že to, čo ideme podarovať je niečo, z čoho sa bude druhý tešiť.

Vianoce sú aj sviatky hojnosti. Veľakrát som si myslela, že tá hojnosť sa prejavuje v počte darčekov, druhov koláčov, jedál, ozdôb. Všetko sú to iba veci… Tento rok chcem mať viac času, viac pokoja, smiechu, radosti, ticha, viac Lásky, prechádzok, rozhovorov, … . Nie raz sa mi stalo, že som za celé sviatky iba dvakrát sedela pri stromčeku (alebo ležala pod ním – vieš, aké je to úžasné? Vyskúšaj to :D) a pozorovala svetielka, farby, ihličie a vdychovala do seba vôňu lesa.

Viem. Sľúbila som tipy na minimalistické darčeky. Minimalizmus neznamená mať menej, ale mať viac S menej ____ (dosaď sa tam hocičo). Kúpiť niekomu knihu, keď viem, že prahne po spoločne strávenom čase, po vypočutí, je omnoho ľahšie. Veľa vecí si takto zjednodušujeme. Po prebehnutí článkov na túto tému na internete, sa mi zdá zbytočné písať odznova to, o čom sa už písalo. Pridám iba jeden tip, ktorý som si sama vymyslela a bolo to super. Až na to, že tie veci musíš potom naozaj splniť. Inak bude dotyčný sklamaný viac ako z nepodareného darčeku. Takže, vždy vymýšľaj iba také veci, ktoré môžeš na 100% uskutočniť!

Kreatívne poukazy – môžeš na ne napísať čokoľvek (napr. Pozývam Ťa na kávu, Máš u mňa knižku podľa vlastného výberu, Spoločná prechádzka v lese, Hodina môjho času, …). Super na týchto poukazoch je, že si to môžu uplatniť kedykoľvek (raz som na ne dala dátum splatnosti :D).

A áno. Viem aj to, že som písala, že napíšem o tipoch, čo všetko môžeme robiť s našimi blízkymi. A tiež napíšem iba jednu vec, pretože ty sám vieš najlepšie, čo vás teší. DARUJ SEBA! To je najväčší dar, ktorý môžeš priniesť! A ži naplno … to sú už dve veci :D.

Témou budúceho mesiaca bude – hádaj, čo! Hlavná myšlienka tohto článku. Vieš, aká? 😉

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *