Odporúčam na čítanie

#pravecitam

 • Keď Duch Svätý píše môj život (Elias Vella)

#odporucam

 • Buď, kde si (Štěpán Smolen) – netradičný pohľad na sebarozvoj vyrozprávaný „fantáziou na prechádzke“. Jednoznačne jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala! Ak sa chceme pohnúť z miesta, musíme ostať paradoxne tam, kde sme. Kráčať v začatom diele, neuhnúť za žiadnych okolností, byť stály v myšlienkach, v láske a nasledovať Ježiša. Spôsob, akým nájsť pravý pokoj.
 • Vzchop sa, dievča (Rachel Hollis) – „Za to, kým sa staneš a či si šťastná, si v konečnom dôsledku zodpovedná ty a nikto iný.“ (str. 9) Autorka ma „položila na zadok“ svojou úprimnosťou. Opísala 20 klamstiev, ktorým kedysi verila a to, ako sa im postavila a ako ich prekonala. Už niekoľko mesiacov počúvam od nej podcast, ale vždy som ju brala ako nejakú „superhrdinku“, ktorá si síce musela všetko vybojovať, ale určite to nemá také ťažké ako ja … ako my. A má. Omnoho ťažšie. Obyčajná žena, ktorá sa každý deň stáva lepšou verziou seba samej.
 • Sedem návykov skutočne efektívnych ľudí (Stephen R. Covey) – základný kameň sebarozvoja. Bez tejto knihy sa, prosím, nepohni ďalej. Je hrubá a čítala som ju neskutočne dlho, lebo som ju spracovávala pomaly a zároveň som skúšala aplikovať jej rady do života. Stephen Covey bol veľmi múdrym mužom. Neustále sa k jeho myšlienkam vraciam, konfrontujem s nimi svoju realitu. Tu si môžeš prečítať: 1. časť (Základ Coveyovej teórie + Súkromné víťazstvo) a 2. časť (Verejné víťazstvo + Obnova)
 • Najdôležitejšie veci na prvé miesto (Stephen R. Covey) – Milujem jeho knihy. Túto som síce nedočítala celú, iba 2/3, ale to, čo som prečítala, používam. Kniha je o time-managemente. Konečne systém, ktorý mi vyhovuje – berie do úvahy všetky aspekty môjho života. Tu si môžeš prečítať o knihe niečo viac, čo budeš môcť aj hneď použiť. Táto kniha je jednoznačne „must-have“, nie „nice-to-have“ v osobnom rozvoji!
 • Päť rýchlostí – Ako mať pracovné výsledky aj skvelé vzťahy v uponáhľanej dobe (J. Kubicek, S. Cockram) – Tak, ako má auto prevodovku, tak aj činnosti v našich životoch majú rôzne rýchlosti. Ak sa naučíme medzi nimi správne prehadzovať, budeme môcť žiť naplno každý moment a vyhnúť sa tak multitaskingu a absolútnemu vyčerpaniu. Naopak, postupne získame plnohodnotnejšie vzťahy, staneme sa viac proaktívnymi, budeme si vedieť skutočne oddýchnuť a povinnosti sa budú ľahšie „odsýpať“ z to-do listu. Viac si môžeš prečítať tu.
 • Hlava 20 (Juraj Gago a Andrej Krúpa) – Ak sedíš doma a strácaš čas, urob aspoň jednu dobrú vec – prečítaj si túto knihu. Nachádza sa v nej 20 myšlienok, ktoré ti otvoria oči v rôznych oblastiach tvojho života. A jednoznačne nie je len pre mladých… Nie je to typická motivačná kniha, pretože sa budeš musieť zamyslieť nad ozajstnými hodnotami a priznať si, kým teraz naozaj si a čo môžeš urobiť, aby si sa stal lepším.
 • Hlava 21 (J. Gago a A. Krúpa) – TOP Kniha. Nemám slov. Práve som ju dočítala, tak ešte stále spracovávam.. Jedno však viem povedať. To, čo píšu, majú prežité. Klobúk dole za tak otvorené hlavy 😉 a za ruky, ktoré sa chytili práce a napísali super knihu. Je to krátke, výstižné a použiteľné. … ešte dnes.
 • Kúzelné upratovanie (Marie Condo) – ak máš doma neporiadok a chceš poriadok, ale nevieš, ako na to, prečítaj si túto knihu. Keď si odmyslíš pravidlá feng-shui, ukáže ti spôsob, ako si upratať a systém, ako si poriadok udržať. Tu si môžeš prečítať to, čo som si ja zobrala z tejto knihy.
 • Pravidlá úspechu (Jack Canfield a Janet Switzer) – táto kniha obsahuje snáď milión príbehov, preto sa číta pomerne ľahko. Pomerne preto, lebo tých príbehov je naozaj straaaašne veľa. Obsahujú mnoho dobrých rád a inšpirácie. Nepáčilo sa mi iba to, že pre autorov úspech znamená byť bohatý na „money“ a väčšina rád sa teda viazala na ekonomický úspech.
 • Sila zvyku (Charles Duhigg) – na základe výskumov a nespočetných príkladov pútavo vysvetlené ako sa zvyky tvoria a ako fungujú. Knižka mi pomohla do detailov pochopiť mechanizmus návykov. Avšak aj výskumy treba brať vždy s otáznikmi v hlave a nie ako 100% pravdu, pretože niektoré z nich sú už medzičasom aktualizované alebo ešte len čakajú na svoju aktualizáciu. 😉
 • Aké drahé je zdarma (Dan Ariely) – túto knižku som počúvala ako audioknihu. Autor sa v nej venuje tzv. heuristikám – odchýlkam/chybám v myslení. Máme pocit, že sa rozhodujeme racionálne, ale v skutočnosti podliehame chybám. Zaujala ma napríklad kapitola o neschopnosti zatvoriť za sebou „zadné dvierka“ – neschopnosti k niečomu sa zaviazať a tým nevyužívať naplno ani jednu ani druhú možnosť. Alebo kapitola o spoločenských normách – že žijeme v dobe, kde sa mieša svet trhu (firma) so svetom spoločenských noriem (rodina) a myslíme si, že to bude fungovať.
 • Co je nového v psychologii (Zvyněk Vybíral) – úžasná kniha. Nikdy by som neverila, že povinné čítanie zo školy prečítam dobrovoľne na jedno posedenie a dokonca by som si priala, aby malo viac strán. Cez túto knižku som získala úplne nový – kritický pohľad na psychológiu. Autor skočil už úvodom priamo do deja a písal pútavo o najaktuálnejších témach tejto disciplíny v súčasnosti. Jednoducho, žiadne omáčky. Trefne a odvážne napísané. Klobúk dole!