Niečo dobré

Téma mesiaca FEBRUÁR: Niečo dobré

UPRAVIŤ

V januári som sa snažila uvoľniť miesto tichu.

Prestala som počúvať hudbu, surfovať len tak na internete, chodiť na instagram, pinterest. Snažila som sa obmedziť messenger a whatsapp. Nepozrela som si ani jeden film. V niečom to bolo ľahšie, v niečom náročné a občas sa to nepodarilo.

Chcem v tom pokračovať, pretože som si našla aktivity, ktoré ma napĺňajú viac. Svetské témy som celkovo vymenila za viac duchovné a je ozaj pravda, že človek je tým, čo konzumuje. Moje dni sú teraz plnšie nádeje a vnútorného pokoja.

Myslím, že cieľom ticha nie je ticho samotné alebo prázdno.

Je to ako s modlitbou. Počas ticha sa vzdávame istých vecí, pretože spoznávame, že nie sú dobré. Úprimný vzťah s Bohom prináša ovocie. Ponárame sa do ticha, aby sme niečo stratili, ale aby aj niečo iné mohlo vyrásť. Takže, momentálne pociťujem, že tie prázdne miesta chcem niečím zaplniť. Niečím dobrým.

Ticho ako vojnové pole

Je trochu nebezpečné, snažiť sa o ticho ako o cieľ. Ešte ani zďaleka nie som v štádiu, kedy by ma v tomto tichu nelákali staré obyčaje a preto vnímam, že ho musím opäť zaplniť..

.. niečím dobrým.

A rovnako.. tieto dni. Ach jo. Niekedy až moc rovnaké. Niekedy fungujeme ako škrečkovia behajúci vo svojom malom kolotoči. V zabehnutej rutine, ktorá nás občas ubíja a máme jej ozaj plné zuby. A preto chcem do každého dňa vložiť niečo dobré. Pre Boha, pre seba, aj pre ľudí. Pamätať na to a robiť to s plným vedomím. Každý deň je dar. „Vážne?“ To je jediné, čo mi niekedy napadne. Ako môže byť tento deň darom? V čom je špeciálny? Možno, že až moc čakám, že príde niečo pekné vždy samo od seba. A možno je preto načase byť občas iniciátorom toho dobrého sám. 

Nemusia to byť žiadne bravúrne veci.. Minule som si dopriala horúcu sprchu namiesto vlažnej, predtým som išla na prechádzku a inokedy to bol zase ruženec o druhej v noci, keď som nevedela zaspať. Včera napríklad učenie slovíčok z nemčiny, aj keď som mala málo času.

Poznáte „joy list“?

Ja to volám aj „záchranná sieť“. Je to obyčko zoznam všetkého, čo vám vie vyčariť úsmev na tvári a pohodu na duši i na tele. Je fajn mať taký zoznam a môcť sa inšpirovať, keď je človek v koncoch, vystresovaný alebo taký nijaký bez energie. Pár položiek na ukážku z môjho zoznamu:

  • pomalá šálka horúceho cara s mliekom alebo čaju
  • čítanie úžasnej pútavej knižky
  • kreatívna nálada, inšpirovanie sa (plánovanie, nápady, pinterest, ..)
  • učenie sa niečoho nového, objavovanie vecí
  • maľovanie
  • rozprávanie sa s blízkymi, s kamarátmi
  • hranie spoločenských hier

Btw.. zoznam mám na mobile. Tak si ho nosím stále so sebou. A je tiež fajn si tie aktivity buď naplánovať (napr. prechádzku, cvičenie) alebo si to potom aj tak uvedomiť, že teraz (sa) idem potešiť, teraz idem robiť to niečo dobré. Má to potom úplne iný efekt.

Tajná ingrediencia na radosť v korone

A v poslednom čase.. to nemôžem zamlčať, ma drží nad hladinou moje stretko. Naše hovory na zoome, moja mini skupinka báb, ktoré sa neboja na sebe zamakať a meniť sa k lepšiemu. TO JE NA NEZAPLATENIE. Myslím, že kopa spoločenstiev teraz funguje online a nikdy nie je neskoro sa k niekomu pripojiť. Je to naozaj tisíc a jedno. Byť v tomto celom sám (alebo iba s rodinou.. aj tí občas lezú na nervy, nie?) alebo s kopou „like minded“ ľudí. 

A ešte jedna vec.. maj cieľ.

Vyzvi samého seba alebo sa zapoj do nejakej výzvy alebo si zožeň parťákov. Viem, ešte pred mesiacom som vstúpila do tohto roka bez cieľov. Povedala som si, že bude, ako bude. A potom prišla ponuka o ženskej výzve Exodus. Je to.. hm. Zatiaľ viem k tomu povedať len toľko, že je to výzva, ktorá sa mi snaží obrátiť život naruby. Väčšinou odolávam, veď ako sa hovorí, zvyk je železná košeľa.  

Ale. Je to taaak strašne super mať cieľ. Poznať aspoň smer. Každý deň sa budiť s tým, že teraz urobím toto a potom ma čaká tamto a poobede prechádzka a večer hento. Dodáva mi to štruktúru. Ako hovoria všetci v skupinke, občas sú ťažšie dni, občas ľahšie. Ale, mám cieľ. A to mi dodáva energiu, entuziazmus, pohodu.

Rate this post

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.