Nerobme si starosti o to, čo nemôžeme zmeniť

Robiť si starosti je jednoduchšie, ako niečo vypustiť z hlavy. Pritom len míňame svoju energiu, čas a aj zdravie. Robiť si starosti nám v ničom nepomôže, iba ak k bolesti hlavy a k prebdeným nociam. No, napriek tomu, že to vieme, sa toľko krát necháme uniesť vecami, nad ktorými nemáme žiadnu kontrolu. Napríklad počasie 😉 …

 

Nebolo najlepšie počasie a okrem toho sa pomaly zvečerievalo, no napriek tomu sme sa vybrali na prechádzku. Našli sme kukuričné pole, tak sme si urobili pár fotiek (S týmto záberom som nepočítala, takže, už som mohla ukázať, že mi je zima :D)

 

Je to tak veľmi pravdivé a úplne logické! Niekedy treba určité problémy nechať tak. Nad niektorými vecami totiž nemáme žiadnu moc. A pritom sa tvárime, akoby naše sťažovanie malo niečo zmeniť. Jediné, čo to zmení, je náš aktuálny fyzický a psychický stav. A ešte tým „otrávime“ ďalších ľudí.

 

Nerobme si starosti, robme si plány, ako problém vyriešiť

 

Nehovorím o to, že by sme si robiť starosti vôbec nemali. Potláčať nejaký problém, tváriť sa, že neexistuje, nám len znemožní urobiť to, čo v našich možnostiach je. Mali by sme sa naučiť vedieť rozlíšiť, nad čím moc máme a nad čím nemáme. To, čo sa nachádza v tzv. kruhu nášho vplyvu, to riešiť jednoznačne máme. Klamať sám seba a nahovárať sa, že, veď o nič nejde, len daný problém prehlbuje. Tak, či tak sa znova objaví. Problémov sa určite netreba báť, iba namiesto starostí by sme mali prevziať iniciatívu a niečo urobiť.

Nerobiť si starosti, neznamená, „mať vyložené nohy na stole“ a leňošiť – práve naopak. Znamená to viac sa sústrediť na to, čo máme v rámci nášho vplyvu. Napríklad, seba samých. Naše správanie, naše myslenie. Napríklad zmena pohľadu na problém môže vyriešiť veľmi veľa.

 

Nakaziť ľudí svojím „frflaním“ je rovnako jednoduché, ako ich nakaziť svojou dobrou náladou. Háčik je iba v tom, že ľudí s úsmevom je akosi menej. (Zdroj obrázku: Pixabay)

 

My rozhodujeme, nakoľko sa necháme ovplyvniť.

 

Čím častejšie sa necháme uniesť starosťami a neúspechmi, tým viac sme závislí od okolností, od situácií, ktoré sa dejú, od nálady iných ľudí a od iných faktorov, ktoré nás ovplyvňujú. Majme na pamäti, že sa vždy môžeme rozhodnúť! Medzi stimulom a reakciou je naša slobodná voľba.

 

Vďaka trápeniu môžeme rásť

 

Nie všetky problémy sa dajú ľahko „hodiť za hlavu“, aj keď sú mimo nášho vplyvu. Napríklad, rôzne rodinné tragédie, choroby, prírodné katastrofy. Pretože, aj keď s nimi často nemôžeme nič urobiť, majú na nás nesmierne silný dopad. Nech je naše myslenie akokoľvek optimistické, väčšinou sa to v nás zlomí. Trápenie nemáme ignorovať, máme si dovoliť ho prežiť. Jediné, čo tu môžeme urobiť, je, prijať ho s tým, že jeho príčinu nemôžeme zmeniť.

 

Každé trápenie, ktoré prežijeme s pokojom, vyrastie v strom, ktorý poskytne útočisko tým, ktorý ho ešte len prežívajú.

Trápenie nás robí citlivejšími voči druhým ľuďom. Lepšie ich potom dokážeme pochopiť. Učíme sa tým tiež odpúšťať – veď sme si tým prešli, vieme, aké to je. Vieme poradiť, posilniť a povzbudiť.

A veľa starostí vylieči čas. Určite s tým máš osobnú skúsenosť.

 

Prajem Ti veľa odvahy, sily a ľudí, ktorí budú pri Tebe stáť v zvládaní ťažkostí!

 

3.7/5 - (7 votes)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jedna myšlienka “Nerobme si starosti o to, čo nemôžeme zmeniť”