Monika Krajčírová – canisterapeutka a Majsterka Slovenska v DogDancingu

Pravdepodobne poznáš psa „Cvoky“ z reklamy Slovenskej sporiteľne. Poznáš aj jeho majiteľku? Monika Krajčírová trénuje so svojimi psami, Rosi a Joyom, každý deň. S Rosi niekoľkokrát vyhrala rôzne súťaže v DogDancingu. Joy pribudol len nedávno. Okrem toho sa venuje canisterapii. Chceš vedieť, čomu všetkému sa v tejto oblasti okrem canisterapie venuje, ako to stíha a čo pokladá za svoj najväčší úspech? Poď sa spolu so mnou pozrieť „do zákulisia“. 

Pozn: Ak nevieš, čo je to canisterapia, prečítaj si na Monikinej stránke: http://www.canisandjoy.eu/canisterapia.php.

 

Začiatky

 

Kedy prišla myšlienka venovať sa canisterapii?

Canisterapiu s Rosi aktívne vykonávame už 5 rokov, ale o túto terapiu som sa zaujímala už dlho predtým. Psy ma zaujímajú už detstva a bola som nadšená, keď som čítala články o tom, ako psy pomáhajú tam, kde človek na to nestačí. Keď som videla, že Rosi je veľmi emptická a vnímavá, povedala som si, že by sme to mohli využiť práve v tejto oblasti.

 

Rosi si vycvičila úplne sama, nie? Odkiaľ si čerpala poznatky? Máš nejakú obľúbenú knihu k tejto problematike? 

Poznatky som čerpala z rôznych kníh, ale už si nepamätám, z ktorých presne. Následne som skúšala učenie „pokus – omyl“. Keď nám to nešlo, vymýšľala som iné metódy.

Na klasickom „cvičáku“ som bola, dokonca na dvoch, ale hneď po hodine som odišla, nepáčili sa mi metódy, s ktorými tam pracovali.

 

Aké boli tvoje najväčšie prekážky? 

Ľudia, ktorých som stretla. Teraz ich však už nevnímam ako prekážky, skôr ako poučenie. A tiež limity, ktoré si vymyslela moja hlava :D.

 

„Robím aj programy pre deti.“

Rôzne aktivity

 

Založila si si webovú stránku http://www.canisandjoy.eu/, na ktorej ponúkaš rôzne služby. Aké to sú? 

So psami sa venujem rôznym aktivitám ako canisterapii, dogdancingu, programom pre deti, psím hlavolamom a trikom, ale aj profesionálnemu relaxovaniu v prírode :). Popri tom učím ďalších  ľudí, ako pracovať s ich psami, ako im lepšie porozumieť a pripravujem na prax ďalšie canisterapeutické či dogdancingové tímy.

 

Chodíš aj do školy? 

Aj keď to tak nevyzerá, áno, popri psoch chodím aj do školy. Študujem špeciálnu pedagogiku na Univerzite Komenského.

 

Nedávno si bola na Majstrovstvách sveta v Dog Dancingu. Ako vyzerá a koľko trvá príprava na takúto veľkú súťaž? 

Konkrétne na tieto majstrovstvá sme sa s Rosi pripravovali na poslednú chvíľu – Rosi bola v júni operovaná kvôli nádoru, a keďže mala mesiac pokojový režim, na tréning sme mali asi dva týždne čistého času. Celková príprava psa na takúto súťaž však trvá celý život. Závisí od toho, ako je pes zvyknutý na rôzne rušivé podmienky, ako vie pracovať v sťaženom prostredí, ako je motivovaný, koľko trikov vie.

A to je len časť dogdancingu. Tá ďalšia je o mne ako psovodovi. Vymýšľam choreografiu, hľadám vhodnú hudbu, skúšam, ako sa triky hodia za sebou, skúšam si tanečné kroky tak, aby sedeli, hľadám vhodný kostým. Ani neviem ako som to tento rok stihla. Pre mňa je jedna z najdôležitejších vecí na súťažení tréning mojich nervov. Keď človek zvládne v pokoji takéto stresové situácie, zvládne ľahšie aj iné, ktoré prídu v živote :).

 

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Jeden deň u Moniky

 

Všetko to pôsobí časovo veľmi náročne. Ako to stíhaš? 

Neviem 😀 a doma by povedali asi, že skôr nestíham. Bez diára už radšej nikomu nič nesľubujem, pár krát sa mi stalo, že som si dala dva/tri tréningy na rovnaký čas.

 

Aby si to vedeli čitatelia lepšie predstaviť, ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? 

Ráno mávam dva až tri tréningy, potom idem vyvenčiť svojich psov, utekám do školy, následne zo školy, mám ďalšie tréningy alebo kurzy. Prípadne idem do nejakého zariadenia, kde máme robiť canisterapiu, potom idem znova von so svojimi psami, kde zrelaxujem, vypnem a potrénujem s nimi. Následne mávam ešte tréning krav magy alebo si idem zacvičiť. Vyzerá to asi trošku hekticky, ale baví ma to. Dávam si však „off dni“, kedy sa idem len túlať so psami niekde do lesa …

 

„V lete sa túlam so psami po lesoch …“ 😉

„Psy sú pre mňa oddych.“

 

Takýto deň by som nezvládla asi ani jeden, nieto celý čas :/. Určite však aj v tvojom živote sú ťažšie časy, rovnako ako aj lepšie. Máš niekedy obdobia, keď nevidíš zmysel v tom, čo robíš a nechce sa ti vôbec pokračovať? 

Tak teraz som sa musela hlboko zamyslieť. Zmysel v tom vidím stále. Baví ma tráviť čas so psami a v obmedzenom režime aj s ľuďmi ;). Ale občas cítim, že na mňa ide únava, či vyčerpanie. Vtedy viem, že je na čase dať si pauzu a na pár dní vypnúť a robiť iné aktivity.

 

Čo sú tie „iné aktivity“? Máš vyslovene nejaký voľný čas? 

Moje psy sú tie aktivity 😀 – od nich sa mi nechce oddychovať, oni sú oddych.

Voľný čas mám, bez toho by som veľmi rýchlo vyhorela. Vrámci aktívneho oddychu v zime po večeroch šijem pomôcky na terapie a v lete sa túlam so psami po lesoch dlllho dlho do večera :). Takisto chodím na krav magu (sebaobranu), veľmi rada behám a čítam.

 

Najväčší úspech

 

Čo pokladáš momentálne za najväčší úspech v tejto oblasti svojho života? 

Jeden nemám, je ich viac. Vždy ma fascinuje, keď robím dlhodobejšie s nejakým klientom a postupne vidím, ako napreduje, hlavne v psychickej oblasti. Ako si vytvorí vzťah aj s Rosi a tá reaguje pomaly už len na jeho gestá. Niekedy ju musím krotiť, lebo potrebujem, aby s ňou komunikovali občas aj slovne :D.

Takisto mi chodia na tréning dogdancingu dve dievčatá, čo majú fenky z útulku. Ide nám to pomalšie, pretože riešime veci, ktoré s inými nemusím riešiť. Fenky sa boja priestorov, v ktorých cvičíme, niektorých gest, či zvukov. O to väčšia radosť to je, keď z tréningu odchádzajú viac sebavedomé psy, keď vidím, ako im to v hlavách myslí, že možno, že ich tá fit lopta predsa len nezožerie :).

 

Monikin pes Rosi

„Vzduch po letnom daždi“

 

To je super! Viem si predstaviť tú radosť – hlavne radosť majiteliek tých feniek a Tvojich klientov. Je úžasné, že si objavila v tak mladom veku to, čo niektorí ľudia hľadajú celý život. Ešte by ma zaujímalo pár vecí. Aká je tvoja najobľúbenejšia kniha? 

Jednu nevyberiem, ale séria Zemeplocha od Terryho Pratcheta je moja najobľúbenejšia.

Máš svoje obľúbené miesto? 

Je ich viac, ale neprezradím kde 😉

Čo ťa vie najviac potešiť? 

V tomto mám jasno – výborný vzduch po letnom daždi, pokoj v lese so psami, či opustené maliny na stole, ktoré čakajú len na mňa ;).

 

Monika, ďakujem, že si si našla čas na moje otázky. Prajem Ti veľa krásnych chvíľ so psíkmi, aj s ľuďmi! 😉 

4.4/5 - (8 votes)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.