„Môj drahý denníček“ alebo čo mi môj denník môže o mne povedať

Písanie denníku sa stáva v poslednom čase dosť populárnym – konkrétne tzv. „bullet journal“ alebo „denník vďačnosti“. Rovnako ako aj motivačné diáre a všelijaké krásne zošity priamo pozývajúce k písaniu a plánovaniu. Osobne si myslím, že je to len odozva na potrebu vyjsť zo zabehnutého a zrýchleného spôsobu života. Človek chce konečne „vziať svoj život do vlastných rúk a žiť svoj sen“, ktorý mu umožní kráčať tak rýchlo, ako sám vládze – a nebyť pod tlakom a v strese. Ja chcem poukázať aj na inú stránku vedenie denníku – na lepšie spoznanie samého seba a na sledovanie svojho osobného rozvoja. 

Poznať sám seba je základ sebarozvoja. Odkiaľ máš inak vedieť, na čom konkrétne pracovať? Séria piatich článkov, Spoznaj sám seba, ti objasní päť metód sebapoznávania. Odporúčam ti vždy si najprv jednu vyskúšať a až nakoniec si vybrať, ktorá/é ti najviac vyhovuje/ú a tú/tie používať.

Z podvedomia do vedomia

Písaním premieňame naše myšlienky na slová. Myšlienky niekedy nevieme dostatočne vyjadriť, pretože sa skladajú aj z pocitov, ktoré občas nevieme vysvetliť. Tým, že im dáme slovnú podobu, lepšie si ich ujasníme a vieme s nimi ďalej pracovať.

Tým, že si píšeme častejšie, nielen keď máme zlú náladu, začneme vnímať svoj život a našu odozvu na neho v širšom kontexte. Ak niekoľkokrát zopakujeme, že „sme spokojní so svojím životom, že nám vlastne nič podstatného nechýba“, začneme si to viac uvedomovať. Začneme s tým žiť. Samozrejme, nemáme to písať preto, aby sme v to uverili. Takáto výpoveď musí vychádzať úprimne z nášho vnútra.

Len často sa stáva, že stačí napríklad jedna maličkosť, ktorá nás tak nahnevá, že zabudneme na ten „širší kontext“. Ak sa v ten večer vrátim k písaniu a zrekapitulujem si deň, zistím, že to, kvôli čomu som si nechala pokaziť náladu, som mohla pokojne preskočiť a ísť ďalej v pokoji a v radosti. Prídem teda k záveru, že môj život je vlastne skvelý, som s ním spokojná. A celkový pocit z toho dňa bude kladný. Zároveň sa o sebe naučím, že sa často nechám vyviesť z miery malými, nepodstatnými vecami. Nabudúce, keď príde podobná situácia, budem môcť pracovať na svojej prchkosti. Bez toho, aby som si uvedomila, by som na nej pracovať nemohla.

To je všetko :P. To najpodstatnejšie k sebarozvoju bolo povedané. Ak chceš vedieť ďalšie prínosy písania si denníka, čítaj ďalej …

Prínosy písania si denníka

Keď si položím otázku – Prečo si píšem denník? Čo mňa osobne na tom baví? – tak, odpovede sú tu: 

Upratovacia služba 

Netrieď a napíš každú myšlienku, ktorá ti príde na rozum. Vôbec to nemusí dávať nejaký zmysel, ani vety nemusia na seba nadväzovať. Jednoducho len píš. Osobne to nerobím stále, ale je to úžasná metóda, ako sa zbaviť myšlienok, ktoré nám stále chodia na myseľ. Riešime tak problémy, ktoré nás trápia a o ktorých by sme možno ani nerozprávali, pretože ich vždy vedome dáme znova do úzadia. Takto vyjdú konečne na papier a myseľ je zrazu čistá. Len pamätaj na podmienku!

Prístav tvorivých nápadov

Niekedy dostanem nápad a som z neho taká nadšená, že keď si o ňom napíšem do denníka, zavalí ma prúd ďalších úžasných nápadov. A tak píšem, píšem a píšem. Čo sa stane potom?

Továreň na sny

Vďaka tomu, že som „nehmotné“ myšlienky zmenila na „hmotné“ slová na papieri, začnú sa mi v hlave vytvárať presné scény uskutočnenia tých nápadov. Niekedy si ich zapíšem, ako napríklad:

  • 23.2. 2018: Zajtra nie je škola, och, ako sa teším. Ráno by som si mohla urobiť nejaké sladké jedlo z banánov a cvičiť. A upratovať, variť, učiť sa angličtinu, taliančinu. Je super, že môžem takto písať. Úplne sa vyprázdnim :D.
  • 25.2. 2018: Tým, že som sa rozhodla, že definitívne urobím blog ešte pred letom, vidím veľa inšpirácie a mám pokušenie „zhltnúť“ všetky info za jeden týždeň. Takéto nápady však potrebujú čas a ak aj potom stále otravujú a ak aj potom stále otravujú, a najmä s ešte väčším nasadením, tak treba ísť do toho. /…/ Ešte chcem nad tým trochu viac zapracovať, viac si to všetko ujasniť. Už teraz sa teším na ďalší týždeň – čo vzrušujúce a obohacujúce so sebou prinesie.
  • 24.7. 2018: Tento rok chcem docieliť na blogu dve veci. Publikovať každý pondelok a /…/.

To boli úryvky s môjho denníka. Tým, že si to dopredu takto napíšem, viac o tom premýšľam a príde mi akosi jednoduchšie to potom uskutočniť. Najväčšou prekážkou medzi snom a skutočnosťou je buď noc alebo strach :).

Pamäťová karta

Kto by si pamätal všetky tie malé krásne, ale i smutné príhody a obdobia života? Keď som si teraz čítala pár úryvkov, len sa mi potvrdilo to, čo som písala na začiatku – som spokojná so svojim terajším životom. (Samozrejme, ak by som, napríklad, mala chodiť celý život na VŠ, určite by som s tým nebola spokojná, ale vieš, ako to myslím …) Sú v ňom príjemné, ale aj menej príjemné chvíle. Môžu ma však mnoho naučiť.

 

Sledovanie svojho osobného rastu 

Keďže som písala denník odmalička, aj keď nie úplne pravidelne, vidím jeden obrovský posun. Zistila som, že som, jednak, písala len vo chvíľach smútku, strachu, hnevu, atď. a tiež, že som mala veľmi negativistické myslenie. Jedného dňa som sa to rozhodla zmeniť. A ten posun je veľmi vidno v mojom denníku. Tento posun mi úplne zmenil život. Práve tým, že som si začala všímať aj tie najmenšie radosti a večer som si povinne, buď napísala alebo v duchu povedala, za čo som vďačná.

Teraz si vážim samu seba, snažím sa o seba dobre postarať. Druhým viem ľahšie odpustiť ich poklesky, viem a chcem ich lepšie pochopiť. Nezakopávam o malé kamienky na ceste, ale ich prekročím. Keby som si nebola písala, pravdepodobne by som si to nevšimla a nemohla to ani zmeniť. Najprv sa o sebe učím, potom prijímam záväzky a nakoniec konám.

 

Tak. A teraz najbližší mesiac si poď aj ty písať denník. Stačí pár riadkov za deň. Ak naozaj netušíš, o čom písať, tak si napíš tri veci, za ktoré si v ten deň vďačný. Malo by to byť niečo, čo sa stalo v ten deň alebo čo si si uvedomil v ten deň, aby si vždy nachádzal niečo nové. Ale ak sa chceš lepšie spoznať, tak potom jednoducho PÍŠ! 🙂 

 

Okrem vlastnej skúsenosti, ktorá bolo kľúčová, som sa inšpirovala aj z nasledujúcich článkov:

FORBES.COM – Five Reasons To Keep A Journal In 2018

THE MISSION PODCAST.COM – Why Keeping a Daily Journal Could Change Your Life

 

 

3.2/5 - (11 votes)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.