Každé ráno Dobré ráno – Najdôležitejší je začiatok dňa

Tak, ako vyzerá ráno, bude s veľkou pravdepodobnosťou vyzerať aj zvyšok dňa. Keď ráno vstávame unavení, je úplne logické, že budeme celý deň chodiť ako „mátohy“ a večer odpadneme do postele. Rovnako je to aj vtedy, keď ráno bežíme na autobus, potom celý deň bežíme a nestíhame. Raňajkuješ? Nie? A stíhaš jesť počas dňa? Vstávaš ráno namrzený, že zase ďalší pondelok? Hm, takú istú náladu budeš mať pravdepodobne až do večera.

Čo keby sme išli spať o trošku skôr, aby sme ráno mohli vstať plný energie. Aké by to bolo mať čas na raňajky v pokoji? Každý z nás má iný život, iné povinnosti a teda každé ráno vyzerá inak. Nemám v úmysle písať o „my morning routine“, ktorými je preplnený hlavne youtube. Chcem ti len pripomenúť dôležitosť rána a naučiť ťa, že mať svoju rannú rutinu – myslím, svoju vlastnú rutinu – takú, ktorá vyhovuje tebe, je absolútne žiadúce.

Pozitívny štart

Tento článok sa chystám písať už od jari tohto roku a stále sa k tomu nejako nemám. Zrejme to bude tým, že rána ešte nemám úplne pod kontrolou. Chcela by som mať čas na čítanie, dostatočný čas na prípravu výživných a chutných raňajok. Chcela by som si ísť občas zabehať a mať viac času na osobnú modlitbu. Keď som nad tým tak rozmýšľala, vedela som, že všetky tieto aktivity môžem robiť s pár obmenami aj večer. Často sa mi však stávalo, že práve pri čítaní alebo pri plánovaní, či sledovaní motivačných videí, som dostala toľko inšpirácie, že som nedokázala zaspať. Ráno je inšpirácia práve vhodná – pozitívne ma naštartuje do nového dňa. Okrem toho, keď mám ráno za sebou precvičovanie slovíčok z taliančiny, čítanie a pečenie muffín, v škole mám príjemný pocit, že už mám niečo „hmatateľné“ za sebou … Že sa môj život netočí iba okolo školy.

5 tipov, ako vstávať skôr

Tortúra menom Skoré vstávanie

Jedno z mojich mnohých predsavzatí na rok 2018 je „vstávať každé ráno o šiestej“. Odvtedy sa mierne zmenilo na „sústrediť sa počas dňa na kľúčové činnosti“. S každým predsavzatím ide totiž ruka v ruke aj dôvod. Prečo. Prečo chcem vstávať tak skoro? Myslela som si, že odpoveď je, „aby som bola viac produktívna“. Nefungovalo to. Skúšala som všetko možné a stále nič. Pár mesiacov sa mi darilo vstávať o ôsmej – aj to som považovala za veľký pokrok ;). Teraz vstávam pravidelne o ôsmej a považujem to za „nič moc“. Cez prázdniny som bola operovaná na slepé črevo. Určite poznáte režim v nemocnici. Vstávali sme o piatej ráno. A … nebolo to nič hrozné! Videla som vychádzať slnko, počula som vyspevovať vtáčiky, cítila som chladivý ranný vzduch. Bolo to príjemné. Večer som bola prirodzene už okolo 21:30 unavená. Tento režim mi ostal, aj keď som sa vrátila domov.

Prečo to tu píšem? Pretože chcem, aby si vedel, že prechádzam tým istým, ako všetci, ktorí sa zaraďujú medzi nočné sovy a chcú sa naučiť vstávať skôr. Za ten čas som postrehla niekoľko vecí, s ktorými sa s tebou rada podelím. 

Tip 1

Svet funguje cez deň, takže je hlúposť chodiť neskoro spať. Jediný čas, ktorý môže ostať pre teba, pokiaľ chodíš do školy/do práce/staráš sa o rodinu a domácnosť, je ráno. Ak chceš vstávať skôr, musíš vedieť PREČO. Bez toho to nepôjde. Keď som chodila na gymnázium, vstávala som o siedmej. Nebolo to ťažké, lebo som mala relevantný dôvod.

Tip 2

Ráno sa začína už večer. Keď pôjdeš spať neskoro, nebudeš ráno vládať vstať. S dlhodobou únavou sa žije veľmi ťažko a môže viesť k väčším a hlbším problémom. Ty sám by si mal vedieť, koľko spánku potrebuješ. V každom prípade, spánok pred polnocou zregeneruje telo najviac. Mozog aj naše vnútorné orgány v noci pracujú. Preto by si nemal jesť alebo sa učiť tesne pred spaním. Zaťažuje to tvoju tráviacu sústavu a myseľ. Možno si nevedel, že na uloženie poznatkov do dlhodobej pamäte pracuje pamäť najmä v noci.

Tip 3

Ak máš tú možnosť, skús odložiť večer učenie/prácu čo najskôr. Aspoň hodinku pred spaním sa venuj činnostiam, ktoré nemusíš a robíš ich dobrovoľne. Pôjdeš tak do postele ľahšie.

Tip 4

Premysli si jednu vec, na ktorú sa zajtra tešíš. Ak nič také nemáš, buď kreatívny, vymysli si niečo a zaraď to do svojho programu. Už len urobiť si ráno horúcu čokoládu alebo palacinky (cesto si môžeš pripraviť do chladničky večer predtým) alebo ísť von s kamarátkou, či zbierať gaštany s deťmi do parku, ťa motivuje ráno rýchlejšie vstať z postele.

Tip 5

Nastav si ako budík hudbu, ktorú máš rád. Daj si nabíjať mobil ďalej od postele a vytvor si svoju rannú rutinu. 

 

Ranná rutina

Slovo rutina sa mi spája automaticky s myšlienkou na robota, ktorý robí činnosti mechanicky za sebou bez akéhokoľvek zapojenia myslenia. Po vypnutí budíka odtiahnem záclony, otvorím okno a usteliem si posteľ. Pomaly sa presuniem do kuchyne s knihou v ruke. Zažnem sviečky na stole a postavím vodu na čaj. Otvorím chladničku a chvíľu rozmýšľam, čo si dám na raňajky. Za pár minút si sadnem za stôl, naberiem si lyžičku jogurtu s banánom a s cereáliami a začítam sa do voňavých stránok knihy.

Toto je skutočná rutina. Hladké prepájanie jedného zvyku na druhý bez toho, aby sme sa museli neustále rozhodovať. Usteliem si dnes posteľ alebo nie? Chce sa mi dnes čítať alebo pôjdem radšej behať? Vstanem alebo si ešte „desať minút“ pospím?

Zvyk je dobrý sluha, ale zlý pán

Zvyky nám majú uľahčovať život. Nie komplikovať. Určite máš aj ty vo svojom živote veľa zvykov, ktoré ti život sťažujú, no napriek tomu sa nimi riadiš. Prvý krok k ich zbaveniu nie je sústredenie sa na ich zrušenie, ale sústredenie sa na ich nahradenie. Ak chceš, napríklad, prestať jesť sladkosti, sústreď sa na to, aby si jedol viac zdravých sladkostí, ovocia a zeleniny. Skúšaj nové recepty, inšpiruj sa videami o zdravej výžive, choď do obchodu a kúp si pomaranče, banány, mango a mrkvy :). Ak chceš skoro vstávať, nesústreď sa na skoré vstávanie, ale na to, čo budeš robiť potom. Čo bude náplňou tvojho rána?

„My Morning Routine“

Na YouTube je nespočetné množstvo videí na tému „My Morning Routine“ (moja ranná rutina). Dokážu inšpirovať, ale aj deprimovať. Aj ja by som chcela mať taký krásny dom, takú veľkú posteľ s toľkými poduškami, výhľad na celé mesto, priestrannú kuchyňu, park hneď za domom a veeeeeeľa času. Chcela by som si ráno čítať, cvičiť, behať, piecť palacinky, piť smoothie, písať si denník, modliť sa, čítať si zo Svätého Písma a mať veľkolepé raňajky s rodinou. Poprípade ešte skočiť na trh a kúpiť čerstvú zeleninu, chrumkavé pečivo a teplý čaj.

Všetky tie videá sú rovnaké! Rovnaké! Nie je to aj tebe vtipné? Skoro všetky sa začínajú tým, že sa máš ráno napiť čistú vodu, potom si dať najmodernejší nápoj „matcha tea“, obuť si tenisky a ísť behať. Pár týždňov som sa snažila vytvoriť si podobnú rannú rutinu (okrem toho matcha tea :)) a trvala väčšinou viac ako dve hodiny. Občas sa mi zdá, že ráno tých youtuberiek trvá celé doobedie …

Vtedy si uvedomila najdôležitejšiu vec, ktorú ti chcem odovzdať. VYTVOR SI SVOJU VLASTNÚ RUTINU. Neopakuj sa. Tie videá ťa môžu inšpirovať, ale nenechaj sa pomýliť. Ty sám najlepšie vieš, koľko máš ráno času a čomu ho chceš venovať. Ak máš malé deti, asi nebude najlepší nápad ísť si ráno zacvičiť. Ak máš len pol hodinku, nesnaž sa piecť palacinku, počúvať podcast a plánovať si deň zároveň. Spomínaš si, čo som písala na začiatku článku? Namiesto toho, aby som sa snažila vstať čo najskôr, snažím sa sústrediť svoju energiu, čas a zdroje do kľúčových činností. Do činností s najvyššou prioritou. Ráno nie sú preteky. Aj keď sa stihneš len pomodliť, uvariť ovsenú kašu s ovocím a prečítať dve strany s obľúbenej knihy, je to viac ako vystriedať šesť činností a nič nestihnúť poriadne. 

Chcem, aby boli moje rána krásne, svieže, plné slnka (aj keď nie vždy „toho vonku“, tak aspoň v mojej duši), „prevoňané“ čerstvo napečenými škoricovými slimáčikmi a mätovým čajom. Chcem zamerať svoju pozornosť na jednoduché veci, ktoré ma napĺňajú pokojom a radosťou.

 

Ako je to u teba? Si ranné vtáča alebo sova? Si spokojný s časom svojho vstávania a zaspávania alebo rozmýšľaš nad zmenou? Na aké činnosti by si si chcel ráno nájsť čas? Alebo máš osvedčené tipy, čo ti ráno pomôže vstať bez problémov z postele? Napíš do komentu! 

5/5 - (1 vote)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jedna myšlienka “Každé ráno Dobré ráno – Najdôležitejší je začiatok dňa”