Boj srdca a rozumu. Je rozhodovanie podľa pocitov nesprávne?

Niektorí ľudia o sebe radi prehlasujú, že sú čisto racionálnymi bytosťami. Ja som presný opak. Väčšinou sa rozhodujem podľa toho, ako to cítim. Občas som pri týchto ľuďoch mávala pocit, že som ešte stále nedospela. Veď, rozhodovať sa podľa pocitov je nelogické, nie?

Boj srdca a rozumu

Nie je pocit ako pocit

Najprv by sme si mali objasniť, čo mám pod slovom pocit v tomto článku na mysli.

Nálady

Chvíľkové pocity by mali do nášho rozhodovania zasahovať minimálne. Napríklad také počasie vie celkom ľahko rozkolísať náladu. Alebo únava, stres, hádka či niečo, čo nás potešilo. Vo chvíľach veľkej radosti a šťastia máme tendenciu rozhodovať sa horšie, smutná nálada naopak posilňuje analytické myslenie. V každom prípade, rozhodovanie sa na základe nálady je impulzívne a zhoršuje správne posúdenie situácie.

Emócie tvoriace náladu sú raz tu a za chvíľu už nie. Nemožno na nich stavať.

Intuícia

Intuícia je vždy sprevádzaná silným pocitom, ktorý vychádza z rozpoznania vzorca situácie. Intuíciou sa zaoberá napríklad výskum rozhodovania v kritických situáciach v povolaniach ako záchranár, hasič, vojak, pilot, atď. Títo ľudia sa musia rozhodnúť v priebehu pár sekúnd, ak nie v sekunde. Nemôžu zvažovať pre a proti. Nemajú čas sa s niekým poradiť. Do hry vstupuje intuícia – rozpoznanie nejakého vzorca v situácii na základe už zažitých podobných alebo rovnakých situácií. Čím väčšia prax, tým lepšie vyvinutá intuícia, ktorá je v týchto povolaniach nepostrádateľná.

Intuíciu zažil už určite každý z nás. Funguje vždy rovnako. Čím viac skúseností s danou situáciou, tým je presnejšia a tým viac sa na ňu oplatí spoliehať. Takže minimálne tu je pocit spoľahlivejší ako „racionálne“ rozhodovanie.

Dlhodobé pocity

Neviem ako pomenovať pocity tohto druhu, no sú presne tým, čo mám na mysli v tomto článku. Ťažko sa to popisuje. Nie sú to chvíľkové nálady, nie je to úplne ani intuícia. Sú to pocity, ktoré pretrvávajú v človeku dlho. Pocity, ktoré sa vynárajú na povrch bez ohľadu na to, ako silné racionálne argumenty sa ich snažia dostať do úzadia. A človek jednoducho vie, že sú správne, aj keď ich nevie nijako „logicky“ obhájiť.

Rozhodovanie podľa srdca nie je detinské, ale odvážne.

Až na jeden argument.

Ježiš za nás zomrel. Za každého človeka na svete. Je to to najnelogickejšie rozhodnutie, ktoré som kedy poznala. Racionálnu spravodlivosť prebilo emocionálne milosrdenstvo. Ľudskou logikou sa mu to vôbec neoplatilo, ale Jeho Božskou logikou jednoznačne áno. Nechápem. A nechcem ani pomýšľať na to, aký bezvýznamný, ničotný, zúfalý a bezvýchodiskový by bol život, keby pre nás neotvoril nebo.

Po uvedomení si tohto Božieho rozhodnutia som pochopila, že rozhodovať sa podľa pocitov nie je detinské, ale odvážne. Veď, aj Jeho slová – „ak niekto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma. Lebo kto by chcel zachrániť svoj život, stratí ho, a kto by stratil svoj život pre mňa, nájde ho“ – ktoré sú zapísané vo všetkých štyroch evanjeliách!!! (Mt 16, 24-25; Mk 8, 34-35; Lk 9, 23-24; Jn 12, 25), sú z ľudského pohľadu úplne nelogické. Stratiť život, aby som ho získala?? Keď nad tým tak teraz rozmýšľam, Biblia je plná nelogických argumentov. Viem však, že sa oplatí ich nasledovať. A to nie iba pocitovo, ale na základe vyskúšania v praxi. 🙂

Kto stratí svoj život, získa ho.

Racionálne rozhodnutia nás chránia pred bolesťou

„A dám vám nové srdce a nového ducha vložím do vás; odstránim z vášho tela kamenné srdce a dám vám srdce z mäsa,“ (Ez 36, 26). Urobiť racionálnu voľbu často znamená, že si uzavriem srdce, aby som si ho ochránil pred bolesťou. Koľko bolesti zažíva(l) náš Pán kvôli našim hriechom. On má srdce z mäsa, ktoré cíti každú jednu zradu. A na naše šťastie ho má z mäsa. Na to najväčšie šťastie, ktoré človek môže získať.

Ani racionálne rozhodnutia nie sú veľakrát skutočne racionálnymi

Nedá mi na záver nedodať, že sa nedávno prišlo na to, že človek sa často nerozhoduje racionálne, aj keď si to myslí. Prečítaj si knižku od Dana Arielyho „Ako drahé je zadarmo“ alebo si vygoogli „heuristiky“ a nechaj sa vyviesť z omylu. 😉

Rate this post

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.