Ako si vyrobiť eko tašku na zeleninu, na ovocie alebo na pečivo?

Čo je to Eko Taška a nemôžem si ju niekde kúpiť?

Pod názvom EKO TAŠKA sa myslí taška, ktorú môžeš použiť opakovane. V bežných supermarketoch si môžeš kúpiť tašky na potraviny. Tašky na zeleninu, na ovocie alebo na pečivo sa dajú objednať na rôznych e-shopoch. Napríklad, v tomto e-shope, ktorý vám zabalí objednané potraviny do eko obalov alebo do vašich vlastných obalov. Kúpené obaly nie sú najlacnejšie, ale keď je tvojou prioritou čas, odporúčam ti nezdržiavať sa s vlastnou výrobou a aspoň desať takýchto tašiek si kúpiť.

Doba konzumná

Myslím, že nemusím obhajovať prírodu a znova poukazovať na fakt, aké percento plastov sa v skutočnosti recykluje a koľko z nich skončí na skládkach a v mori, kde sú ostrovy smetí vraj väčšie ako celé Slovensko. Tým, že vynesieme smeti do kontajnera, sa pre nás ich „cesta“ končí. A je veľmi ľahké a tiež nezodpovedné riadiť sa porekadlom „zíde z očí, zíde z mysle“. Mne osobne by sa nepáčilo žiť v krajine, kde hneď za domami je obrovská skládka smetí, ktoré už nikto nikdy nikam inam neodprace.

Sme kvapky a spolu môžeme byť oceánom

Áno, viem. Poznám ten argument, že jeden človek alebo pár ľudí nič nezmôže. Viem však aj jednoduchú matematiku, že 1+1+1+1+,.. sa rovná viac ako nula. Keď sa pridáš aj ty a potom ešte ten a ešte ďalší, bude nás stále viac a smetí aspoň o niečo menej.

Bezodné poháre má iba IKEA

Naša Zem má obmedzené zdroje a my žijeme tak, akoby boli „bezodné“. Nanešťastie, ja poznám iba bezodné poháre v IKEA a v Pizza Mizza :/. Chcela by som, aby „tí po nás“ mali tiež také krásne miesto na život, rovnako ako my. (Zatiaľ je krásne, aj keď ohrozené). Väčšinou totiž úplne zabúdame na našu matku prírodu. Bez nej by sme tu neboli. Keď zomrie ona, zomrieme aj my. Sme jej súčasťou a občas jednoducho nerozmýšľame a podkopávame si vlastnú pôdu pod nohami. Všetky články píšem aj pre seba… Je to pre mňa rovnako ťažké, ako pre kohokoľvek iného. Je ľahšie siahnuť po rýchlych a jednoduchých riešeniach, ako pracne hľadať nové a ešte sa snažiť ich dodržiavať.

Video postup na Eko Tašku

Keďže je lepšie 1x vidieť, ako 100x počuť … alebo čítať ;), rozhodla som sa prekonať všetky svoje predsudky voči publikovaniu videa a tramtadadá – návod na handmade výrobu eko tašky je na svete! Viem, že na internete je ich už pekná zbierka, ale zatiaľ som nenašla žiadne po slovensky.

Prvé tašky mi trvali dlho, ale tú poslednú som mala asi za 25 minút. Dúfam, že sa ti podľa videa podarí ušiť si vlastné tašky. Potom ich už len nezabudnúť doma, keď pôjdeš na najbližšie nákupy :).

Video postup si môžeš pozrieť tu.

 

Prajem Ti veľa vytrvalosti pri šití a potom veľa radosti pri nakupovaní do vlastných tašiek!

Zdroj foto: vlastný (všetky práva vyhradené)

 

5/5 - (1 vote)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.