Ako si upratať a ako si poriadok udržať (Kniha Kúzelné upratovanie)

Ahojte! 

V tomto článku sa pokúsim zhrnúť moje poznatky o upratovaní – tipy, ako si poriadok urobiť a udržať a ako mi poriadok zjednodušuje život. Prajem príjemné a prínosné čítanie 🙂 …

Jedno z mojich niekoľkých novoročných predsavzatí bolo, viac si udržiavať poriadok vo svojej izbe. Niežeby som ho predtým nemávala. Upratovala som si vtedy, keď sa mi chcelo alebo keď som musela. Večer som išla spať a nechala som neuprataný stôl, neuložené oblečenie, nevyloženú tašku. Ráno sa mi ťažko začínal deň, pretože prvá vec, ktorú som musela urobiť, bolo poupratovať. Chcela som to mať čo najskôr urobené, pretože, neviem ako vy, ale ja nedokážem niečo robiť v neporiadku. Zhrnula som teda všetky veci do zásuviek a skríň.  Nemyslite si však, že som bola neviem aká neporiadnica ;). Kamarátka vždy obdivovala moje úhľadné „komíniky“ v skrini a knihy pekne zoradené v knižnici. Takže, moje predsavzatie spočívalo v udržiavaní si poriadku, ktorý som už mala. Jeho prínos som spozorovala už po niekoľkých dňoch.

12.1. som si zapísala: V pohode ma udržiava hlavne poriadok v izbe. Myslím, že väčší už ani nemôže byť. Takže, nech sa cítim akokoľvek, dokáže ma to pozitívne naladiť. Myslím, že moja izba vždy odzrkadľuje to, čo prežívam. Napríklad, tento týždeň nám končil semester a ja som mala niekoľko vecí dokončiť. Trošku som nevedela, „kde mi hlava stojí“. Pobehovala som v mysli od jednej úlohy k druhej. Rovnako vyzeral môj priestor. Na stole sa mi kopili taniere, knihy, na stoličke oblečenie. Na zemi pár nevyložených tašiek. Bolo mi z toho nanič. Snažila som sa upratať, ale za chvíľu to bolo späť :). Okrem toho som vedela, že mám v pláne napísať článok na tému upratovanie. Až počas tohto „neporiadneho“ týždňa som si uvedomila výhodu „poriadku vnútra“. Čo to je? Ach, ja si rada vymýšľam nové slová a názvy, keď ich potrebujem. Vysvetlím 😉 …

 Niekedy vo februári som si zrazu uvedomila, že je toho na mňa veľa. Nevedela som, odkiaľ ten pocit pochádza – jednoducho som ho mala. Školské povinnosti, rodinné povinnosti a okrem toho ešte aj tlak z mojej strany na sebavzdelávanie. Vždy, keď som sa pozrela na poličku, bolo tam veľa kníh, ktoré som chcela prečítať, ale dovtedy som sa k nim nedostala. Keď som otvorila skriňu, knihy v nej boli už niekoľko mesiacov poukladané bez systému. Hovorila som si zo srandy, že keď sa mi podarí do tej knižnice napchať ešte jednu knihu, budem génius :). Taká bola plná. Potrebovala som ďalší regál. Oblečenie som mala okrem svojej skrine ešte aj v posteli a v jednej veľkej krabici na skrini. Keď som si však chcela ráno niečo obliecť, mala som pocit, že si nemám z čoho vybrať.

No a v ten jeden februárový deň som si sadla uprostred tohto „blázninca“ na posteľ s knihou Kúzelné upratovanie od Mari Kondo v ruke. (Odfotila by som vám ju, ale minulý týždeň som ju požičala svojej tete). Na čítanie tej knihy som sa veľmi tešila a vtedy bola tá najlepšia chvíľa. Výsledok toho dňa? Okrem toho, že som prečítala celú knihu, vytriedila som jednu veľkú krabicu kníh, dve tašky oblečenia (pritom asi tri týždne dozadu som vytriedila jednu) a z mojej izby odišli asi 4 veľké sáčky na smeti plné odpadu. O pár dní zmizol pocit prečerpania a odvtedy sa cítim omnoho lepšie. Teraz má každá vec svoje miesto, takže aj keď príde týždeň, keď mi všetko „prerastá cez hlavu“, upratovanie netrvá viac ako desať minút.

Nepamätám si už všetko, čo hovorila Mari Kondo o upratovaní. (Ak si chcete urobiť doma generálny poriadok, odporúčam si tú knihu prečítať). Zhrniem sem len tie tipy, ktoré doteraz dodržiavam:

  1. Každá vec musí mať svoje miesto, lebo ak nemá, položíte ju kamkoľvek a presne takto sa tvorí neporiadok.
  2. Vo svojej izbe mám len to, čo naozaj potrebujem a ešte to, čo mám rada. Na základe tohto pravidla som triedila všetky kategórie vecí. Oblečenie, knihy, papiere, elektronika (staré nabíjačky, slúchadlá, atď.), kancelárske potreby, … .
  3. Mari odporúča triediť podľa kategórií. Nie všetko naraz. Taktiež radí si vyložiť na zem všetky veci z danej kategórie. Až vtedy totiž uvidíme, ako veľa toho vlastne máme. Nad každou vecou osobitne by sme si mali položiť otázku, či ju potrebujeme. Moje pravidlo je, že ak som danú vec nepoužila za posledný rok ani raz, tak ide preč. Samozrejme, iné je to s vecami, ktoré majú pre vás určitú citovú hodnotu. Vtedy Mari radí, že ak vo vás vec vzbudzuje príjemné pocity, môžeme si ju nechať, ale ak nie, mala by ísť preč.
  4. Nakoniec, moje pravidlo na udržanie poriadku – snažím sa upratovať každý večer. A potom ešte každé ráno. Nikdy si nenechávam rozhádzanú posteľ (to som sa naučila už ako malá).

Ako som už spomenula, priestor okolo mňa odráža to, čo cítim vo svojom vnútri. Vždy, keď mám neporiadok, signalizuje mi to, že niečo nie je v poriadku :). Podľa mňa, prvým krokom k poriadku, tak, ako aj podľa Mari, je vyhadzovanie. Zbavenie sa všetkého, čo nepotrebujem alebo čo nemám rada. V mojej skrini bolo mnoho kusov oblečenia, ktoré boli použiteľné, ale ja som sa v nich necítila dobre a nenosila som ich. Prečo by mali zaberať miesto? Teraz mám vo svojej skrini všetko svoje oblečenie – letné, zimné aj prechodné. A mám obyčajnú dvojdverovú skriňu (nie je vstavaná). Na knihy nepotrebujem ďalší regál – dokonca je v ňom miesto na nové knihy. Na perá mám iba jeden pohárik a zásuvky mám skoro prázdne. Pre niekoho možno extrém, ale viac nepotrebujem.

Ešte jedna rada – vždy si premyslite, keď si niečo kupujete, či to naozaj potrebujete a či sa vám to naozaj páči tak veľmi, že bez toho neprežijete ;). Koľko peňazí a priestoru tak ušetríte, viete už len vy …

Upratovaniu zdar!

5/5 - (1 vote)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

2 komentáre “Ako si upratať a ako si poriadok udržať (Kniha Kúzelné upratovanie)”