Ako môžeme byť vďační aj vtedy, keď nevychádza všetko podľa plánu?

Neviem, či som vôbec niekedy napísala článok spontánne. Myslím, že úplne všetky doteraz napísané boli dopredu naplánované. Týmto článkom som zanechala svoje plány, aby som sa mohla s tebou podeliť o svoju skúsenosť s nevydarenými plánmi a s dôverou Bohu.

Posledné dva roky mám každý mesiac inú tému, ktorú sa potom snažím žiť. Vždy ju „zavesím“ aj sem na blog. Tento mesiac sa výborne hodila, pretože som vedela, že nemusí všetko vyjsť podľa mojich plánov, aj keď.. som v to dúfala. A tak som sa dopredu pripravila. 😀

Téma mesiaca jún 2019

Ži s vďačnosťou za tento moment

Aj keď je to ťažké. Aj keď sa to zdá nemožné. Ale, práve TENTO MOMENT je celý Tvoj život. Minulosť nemôžeš zmeniť, môžeš sa z nej len poučiť a budúcnosť je iba fiktívny konštrukt, s ktorým s istotou počítame ;). Iba teraz môžeš niečo urobiť. Ak chceš zmeniť niečo vo svojom živote, môžeš to UROBIŤ len teraz.

A buď vďačný za ten moment, ak to je čo len trochu možné. Aj keď prežívaš niečo, čomu nerozumieš, najradšej by si schoval hlavu do piesku alebo čo najrýchlejšie utiekol, najprv sa zamysli. Je to skutočne taký veľký problém? Svet sa bude točiť ďalej a ty budeš musieť vymyslieť, ako žiť v nových podmienkach. A môžeš nadávať a hnevať sa alebo sa zdvihnúť a dovoliť, aby ťa ten moment niečo naučil.

Ľahko sa to povie, ťažšie urobí. Viem. No, keď to skúsiš, uvidíš, že sa to dá.

Ži tento moment a buď za neho vďačný. Ľahko sa žije chvíľa, ktorá ide tak, ako chceš. No s tým, čo nejde podľa našich predstáv, sa nevieme zmieriť. V živote sa môžu diať veľmi ťažké veci. Namiesto toho, aby sme sa snažili sa s nimi vyrovnať a dovolili im, aby nás niečo naučili, sa zaryto držíme pôvodného plánu. Vraciame sa do minulosti a obviňujeme druhých a potom aj samých seba. Čoraz viac sa nám zdá, že situácia nemá východisko.

Predstav si miestnosť s mnohými rôznymi dverami. Vybral si si jedni dvere a rozhodol si sa, že urobíš všetko preto, aby si mohol tými dverami prejsť. Do prípravy si vložil strašne veľa a bol si si úplne istý, že nimi prejdeš a potom sa ti zabuchli pred nosom. Môžeš to skúšať znova, môžeš do nich kopať, búchať, môžeš plakať, prosiť, nadávať, ale dvere sa neotvoria. Alebo rezignuješ, „sadneš si pred tie dvere“ a povieš si, že tvoj život už nemá zmysel. 😀 Si tak veľmi frustrovaný, že úplne zabudneš, že v miestnosti je mnoho ďalších dverí.

Si tak veľmi frustrovaný, že úplne zabudneš, že v miestnosti je mnoho ďalších dverí.

Nech rozmýšľam nad akýmikoľvek problémami, človek má tendenciu sa držať „zubami, nechtami“ pôvodného plánu. Natoľko sa „zasekne“, že nevidí ďalšie možnosti.

Život si nemôžeš naplánovať ako dovolenku.

V súčasnosti je veľmi populárne mať všetko pod kontrolou vo svojich rukách. Máme pocit, že toho už toľko vieme ovplyvniť. Veľa úspešných ľudí dáva návod na to, ako dosiahnuť všetko, čo si zaumienime. No, chceš to naozaj? Byť ako býk, ktorý sa rozbehne za červenou šatkou či mu stojí niečo v ceste alebo nie? A potom, vážne si myslíš, že to, čo si ty naplánuješ, je to najlepšie, čo môžeš od života očakávať? Blbosť!

Boh má pre teba plán. A keď sa modlíš, buď vôľa tvoja, myslíš tým, buď vôľa moja. Modlíš sa za to, aby vyšli tvoje plány. Potom, keď nevyjdú, pýtaš sa, p r e č o ??? Pretože Boh má iný plán ako bol ten tvoj a vie, že je miliónkrát lepší. Teraz neveríš, pretože nevidíš do budúcnosti. Nevidíš celý svoj život. Začni chcieť, aby sa Jeho plány stali tvojimi a keď sa na konci života, možno už oveľa skôr ;), pozrieš naspäť, pochopíš, prečo ti vtedy tvoje plány nevyšli. A o čo všetko by si prišiel, keby si si tvrdohlavo razil cestu cez tie jediné dvere, ktoré si si vybral.

Zošit má mnoho strán, keď sa jedna pokazí, nezahoď ceruzku, aby si mohol nakresliť niečo na ďalšiu.

Tým nehovorím, že nemáš mať žiadne plány a nechcem povedať ani to, že keď niečo nevyjde, chce to tak automaticky Boh. Maj plány a buď proaktívny. Nečakaj so založenými rukami, veď tým, že iba snívaš, sa žiaden sen nesplní. No, nechoď hlavou proti múru. A potom, keď sa tá tvoja vôľa nesplní, …

… môžeme byť skutočne vďační iba vtedy, keď dôverujeme Bohu.

Iba vtedy, keď veríš, že ak sa ti zabuchli pred nosom jedni dvere, budú tam ďalšie a cesta za tými dverami bude oveľa lepšia. Toľko situácií sa môže zdať bezvýchodiskových, pretože zabúdame dôverovať. Veľa ľudí verí v Boha, v Jeho existenciu, no tak málo skutočne verí Bohu. Je tu s nami a „ťuká si na hlavu“, prečo je ten človek taký tvrdohlavý. Posiela nám do cesty nové možnosti a my sa boríme s tými jednými dverami.

Tak už konečne nechaj tie dvere, zdvihni hlavu a pozri sa, koľko ďalších dverí máš okolo seba.

5/5 - (1 vote)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.